Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Kawatera "Parasola" na Wojskowych Powązkach. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Kawatera "Parasola" na Wojskowych Powązkach. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
To była największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walki trwały przez 63 dni. W środę będziemy obchodzić 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o godzinie "W", czyli 17.00, w całym kraju zawyją syreny. W ten sposób zostanie oddany hołd tym, którzy zdecydowali się przelewać krew za wolną Polskę.

Wśród historyków trwa spór o sens polityczny i dziedzictwo Powstania Warszawskiego. Według wielu z nich, bój o stolicę był przykładem heroizmu żołnierzy i ludności cywilnej. Inni są zdania, że decyzja o wybuchu powstania była błędem, bo cena zrywu - ogromne straty w ludziach i zrównanie Warszawy z ziemią - była zbyt wysoka. Powstanie zakończyło się przecież w końcu kapitulacją. Zgodnie z szacunkami zginęło nawet 18 tysięcy uczestników zrywu i wielu cywilów. Niemcy zrównali Warszawę z ziemią.

Dodajmy tylko, że w środę w całym kraju - w tym w stolicy - odbędą się główne obchody 74. rocznicy wybuchu powstania. To co będzie się działo w Szczecinie o godzinie 17, zobaczycie na naszym radiowym Facebooku .
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Janina Ostrowska-Kin ps. "Janeczka" - powstaniec warszawski, sanitariuszka;
  • Amelia Korycka ps. "Mela" - także sanitariuszka w powstaniu;
  • Zenon Kasprzak ps. "Wilk" - łącznik i patrolowy w Powstaniu Warszawskim;
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie;
  • Maciej Białecki - prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej
12345