Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Kawatera "Parasola" na Wojskowych Powązkach. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Kawatera "Parasola" na Wojskowych Powązkach. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
To była największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walki trwały przez 63 dni. W środę będziemy obchodzić 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o godzinie "W", czyli 17.00, w całym kraju zawyją syreny. W ten sposób zostanie oddany hołd tym, którzy zdecydowali się przelewać krew za wolną Polskę.

Wśród historyków trwa spór o sens polityczny i dziedzictwo Powstania Warszawskiego. Według wielu z nich, bój o stolicę był przykładem heroizmu żołnierzy i ludności cywilnej. Inni są zdania, że decyzja o wybuchu powstania była błędem, bo cena zrywu - ogromne straty w ludziach i zrównanie Warszawy z ziemią - była zbyt wysoka. Powstanie zakończyło się przecież w końcu kapitulacją. Zgodnie z szacunkami zginęło nawet 18 tysięcy uczestników zrywu i wielu cywilów. Niemcy zrównali Warszawę z ziemią.

Dodajmy tylko, że w środę w całym kraju - w tym w stolicy - odbędą się główne obchody 74. rocznicy wybuchu powstania. To co będzie się działo w Szczecinie o godzinie 17, zobaczycie na naszym radiowym Facebooku .
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Janina Ostrowska-Kin ps. "Janeczka" - powstaniec warszawski, sanitariuszka;
  • Amelia Korycka ps. "Mela" - także sanitariuszka w powstaniu;
  • Zenon Kasprzak ps. "Wilk" - łącznik i patrolowy w Powstaniu Warszawskim;
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie;
  • Maciej Białecki - prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
 

Zobacz także

2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej 2024-04-10, godz. 11:12 Wyniki wyborów samorządowych Piotr Krzystek został prezydentem Szczecina wybranym przez mieszkańców na piątą kadencję. Joanna Agatowska nową prezydentką Świnoujścia, a Rafał Zając… » więcej 2024-04-04, godz. 13:41 Wybory już w niedzielę W najbliższą niedzielę wybory samorządowe. Dziś o godzinie 20.00 w Radiu Szczecin debata kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, a w naszym… » więcej 2024-04-03, godz. 15:56 Sytuacja na Bliskim Wschodzie Siedem osób - w tym Polak - zginęło w ataku wojsk izraelskich na konwój humanitarny. Oznakowane pojazdy miały dostarczyć żywność mieszkańcom Strefy Gazy… » więcej 2024-04-03, godz. 07:02 Dziś "Dzień Książki dla Dzieci" Dziś świętujemy „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Hasło tegorocznego brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. Jakie są Wasze… » więcej 2024-04-03, godz. 06:57 Wkrótce Szczeciński Festiwal Bonhoeffera Był jednym z najwybitniejszych teologów XX wieku, wielkim chrześcijaninem i antyfaszystą. Nazywany był "ewangelickim świętym". Dietrich Bonhoeffer urodził… » więcej 2024-04-01, godz. 16:23 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej
12345