Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Za cztery lata, jeśli nic się nie wydarzy - kierowcy pojadą do Świnoujścia tunelem. W poniedziałek, w obecności członków rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - została uroczyście podpisana stosowna umowa.

Nowa przeprawa ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. Obecnie mieszkańcy i turyści muszą korzystać z połączenia promowego, które – choć swego rodzaju atrakcja dla przyjezdnych – jest kosztowne i zawodne, szczególnie przy kiepskiej pogodzie. Wysłużone Karsibory czas byłoby odesłać na emeryturę.

Przeprawę ma wykonać austriacko-turecko-polskie konsorcjum, stronę polską reprezentuje w nim szczeciński Energopol. Inwestycja odbędzie się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jej koszt to prawie miliard złotych, z czego większość - to unijne dofinansowanie. Przeprawa będzie miała prawie 3,5 kilometra długości, z czego sam tunel pod Świną nieco ponad półtora.

O konieczności budowy stałej przeprawy w Świnoujściu mówiło się od wielu lat. I choć obietnic nie brakowało, to i na nich się kończyło. Teraz są pieniądze i jest umowa. Trzeba się tylko zmieścić w terminach, ze względu na unijne rozliczenia.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia;
  • Andrzej Lebdowicz - prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu;
  • Adam Łosiński - pełnomocnik prezydenta ds. budowy tunelu (budował tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku);
  • Piotr Piwowarczyk - Świnoujska Organizacja Turystyczna;
  • Julita Borkowska - kierownik projektu z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • Mateusz Grzeszczuk - rzecznik prasowy z Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie;
  • prof. Anna Siemińska- Lewandowska - kierownik Zakładu Geotechniki i Budowli Podziemnych Politechniki Warszawskiej, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej.
 

Zobacz także

2024-03-20, godz. 16:46 Podsumowanie pierwszych 100 dni rządu W tym tygodniu mija 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Jak ekonomiści i politolodzy oceniają ten okres? Czy, pomimo różnic, „Koalicja 15 października”… » więcej 2024-03-19, godz. 13:40 Dzień Kolorowej Skarpetki Szacuje się, że 1 z tysiąca urodzonych dzieci może mieć zespół Downa. Osoby takie mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Jak walczyć z depresją u młodzieży? Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Czym będziemy ogrzewać po 2040 r.? Od 2040 roku w krajach Wspólnoty można będzie montować wyłącznie pompy ciepła zamiast pieców na węgiel i gaz. Parlament Europejski przegłosował tzw… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Wstrzymana wycinka w Puszczy Bukowej Dobra wiadomość dla Puszczy Bukowej. Leśnicy zdecydowali o wstrzymaniu wycinek drzew starszych niż 80-letnie. Dlaczego taka decyzja nie została podjęta… » więcej 2024-03-18, godz. 13:36 Kiedy koniec protestu rolników? Pod naciskiem rolników Komisja Europejska wycofała się z kilku założeń Zielonego Ładu. Jutro protestujący mają rozmawiać z przedstawicielami polskiego… » więcej 2024-03-14, godz. 13:57 Trwa kampania „Silna jak dziewczynka” „Silna jak dziewczynka” – to hasło kampanii społecznej, która jest odpowiedzią na badania pokazujące, że od 12. roku życia dziewczynkom gwałtownie… » więcej 2024-03-14, godz. 13:54 Plusy i minusy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Jest park krajobrazowy, ale czy powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry? W tej sprawie jest petycja do premiera, debata w sejmiku województwa, a my pytamy… » więcej 2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej
23456