Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku świętujemy nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów, ale również stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego z wielkich zrywów narodowościowych, zakończonego sukcesem.

Poznań uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego (będzie gotowe za 5 lat), a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska. W środę w studiu S1 Polskiego Radia Szczecin odbyła się uroczysta prezentacja jego szóstej części – pt „Ostatni lot Franciszka Kaczmarka”.

Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wcale nie była oczywista. Ale w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. Padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Beata Wojciechowska - główny inwentaryzator zbiorów w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu
  • prof. Olaf Bergman - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości,
  • dr Łukasz Jastrząb - historyk, współautor wspólnie z Wiesławem Olszewskim publikacji z 2009 roku „Lista strat powstania wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03.1920 r."
  • dr Marek Rezler - historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny
 

Zobacz także

2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Przyszłość Prawa i Sprawiedliwości Bez uderzenia się w pierś i wyciągnięcia wniosków, PiS przestanie istnieć - tak uważa poseł tej partii Krzysztof Ardanowski. Czy to słuszna konstatacja… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Debata nt. aborcji Zmiana restrykcyjnego prawa aborcyjnego to jeden z głównych tematów publicznej, ale także politycznej debaty w naszym kraju. Jak powinny się zmienić przepisy… » więcej 2024-02-28, godz. 16:57 Premiera książki „Cmentarze na przedmieściach Lwowa” Ukazała się właśnie niezwykła książka „Cmentarze na przedmieściach Lwowa”. Stanowi ona cenny wkład w wiedzę na temat polskiego dziedzictwa na dawnych… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Trwa liczenie bezdomnych Dokładnych danych nie ma, ale według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kryzysie bezdomności jest w Polsce ok. 30 tys. osób. Po przerwie… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Miliardy z KPO coraz bliżej Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie. Wyzwaniem… » więcej 2024-02-27, godz. 14:19 Rola konsultacji społecznych Konsultacje społeczne - moda czy prawdziwa dialog władz z mieszkańcami? » więcej 2024-02-27, godz. 14:18 Światowy Dzień NGO Dziś światowy dzień organizacji pozarządowych. Czy trzeci sektor ma siłę przebicia? » więcej 2024-02-27, godz. 14:09 Kulisy odejścia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Odejście arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z urzędu metropolity szczecińsko-kamieńskiego ma związek z dochodzeniem Watykanu, a nie jak twierdzi arcybiskup z jego… » więcej 2024-02-26, godz. 13:43 Akademia Młodego Prawnika Budowanie wrażliwości społecznej i świadomości prawnej to cele Akademii Młodego Prawnika Uniwersytetu Szczecińskiego, do której właśnie trwa nabór… » więcej
34567