Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy polska bandera wróci na morza i oceany świata? Rząd szykuje przepisy mające to umożliwić. Projekt odpowiedniej ustawy jest w tej chwili w konsultacjach społecznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego – w ubiegłym roku nasi armatorzy mieli 74 statki pod obcymi banderami i 22 jednostki pod polską.

Projekt ustawy zakłada zmiany w podatku dochodowym i ubezpieczeniach społecznych dla marynarzy, oraz pomoc państwa w przeflagowaniu jednostek.

Ale prywatni armatorzy z którymi rozmawialiśmy, są sceptyczni. Żaden nie przyjął zaproszenia do programu, byli też oszczędni w słowach. Wynika z nich jednak, że nie zamierzają, przynajmniej na warunkach, określonych w projekcie zmian – zmieniać barw na narodowe. Dla nich „tanie” czy inaczej – wygodne bandery są o wiele bardziej korzystne.

Według przewidywań rządu – nowe przepisy mogłyby być uchwalone w przyszłym roku.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Czesława Christowa - profesor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, ekspert ds. gospodarki morskiej
  • Jacek Dubiński – przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków, przewodniczący OPZZ w Szczecinie
  • dr inż. Andrzej Montwiłł - Akademia Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Klaster Morski
  • Starszy mechanik Janusz Maciejewicz, wiceprzewodniczący Komisji Organizacji Marynarzy Kontraktowych
  • Krzysztof Zaremba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:57 Trwa kampania „Silna jak dziewczynka” „Silna jak dziewczynka” – to hasło kampanii społecznej, która jest odpowiedzią na badania pokazujące, że od 12. roku życia dziewczynkom gwałtownie… » więcej 2024-03-14, godz. 13:54 Plusy i minusy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Jest park krajobrazowy, ale czy powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry? W tej sprawie jest petycja do premiera, debata w sejmiku województwa, a my pytamy… » więcej 2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej 2024-03-13, godz. 15:30 Niezależna sztuka w Szczecinie Zakład Żeństwo – nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Przestrzeń bezpieczna i niezależna, gdzie młodzi twórcy mogą rozwijać się i prezentować… » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Świadomość konsumentów Wszyscy jesteśmy konsumentami! Przed Światowym Dniem Konsumenta o tym, kto i jak może nam pomóc w dochodzeniu konsumenckich praw? » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Efekty spotkania w USA Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z Joe Bidenem. Jakie są echa i jakie mogą być efekty wizyty naszej delegacji - dla Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-03-12, godz. 14:34 Kondycja kultury ludowej Szczecinianie potrzebują świeżej krwi. Trwa nabór do grupy studenckiej Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Czy kultura ludowa jest atrakcyjna także dla… » więcej 2024-03-12, godz. 14:33 Jazda pod wpływem = utrata auta Od czwartku kierowcy, którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, tracą samochody. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Problem w tym, że… » więcej 2024-03-12, godz. 14:27 Podsumowanie "Tygodnia Zdrowia Kobiet" Kobiety mają dostęp do bezpłatnych badań, wiele leków i terapii jest refundowanych, prowadzone są akcje profilaktyczne. Takie, jak zakończony właśnie… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Oskary rozdane Za nami 96-ta gala rozdania Oscarów. Najwięcej statuetek zdobyli twórcy filmu „Oppenheimer”. Dwa Oscary, w tym w kategorii najlepszy film międzynarodowy… » więcej
12345