Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kara więzienia ma odizolować przestępcę od społeczeństwa. Sprowadzenie go na dobrą drogę to sprawa wtórna – uważa znaczna część obywateli naszego kraju. Być może dlatego proces przystosowywania skazanych do powtórnego życia na wolności przebiega w naszym kraju tak nieefektywnie.

Prawie 40 procent byłych więźniów ponownie wchodzi w konflikt z prawem w ciągu pięciu lat od odbycia kary – wynika z raportów Najwyższej Izby Kontroli, która badała, jakie są efekty resocjalizacji w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych i zakładach karnych. Jeśli chodzi o osoby młodociane, to ten odsetek wynosi aż 60 procent.

NIK wskazuje, że w Polsce brakuje spójnego i kompleksowego programu resocjalizacji, a potem ponownej adaptacji do życia na wolności osób skazanych. Jeszcze gorsza sytuacja jest, gdy więźniowie mają problemy psychiczne, tak jak to było w przypadku Stefana W. który w ostatnią niedzielę śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Monika Skrzetuska – prezes Fundacji Tulipan, specjalista ds. pomocy penitencjarnej i postpenitencjarnej
  • Jarosław Giecewicz - sędzia, przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Szczecinie
  • dr Jerzy Pobocha - psychiatra, biegły sądowy i prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej
  • Andrzej Zajda - adwokat, karnista
  • Leszek Podolecki - Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom Bractwo Więzienne, Jednostka Terenowa w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej
12345