Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę dziecko w Szczecinie, dzień wcześniej, w piątek – aż 12 osób zatruło się czadem w Sławnie. Wszyscy byli hospitalizowani, ale nikomu, na szczęście – nic się nie stało. W Sławnie przyczyną zatrucia był najprawdopodobniej nieszczelny piecyk gazowy, w Szczecinie podobnie – niezbyt szczelna instalacja.

Gdy temperatura na dworze spada – rośnie zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Jak na swojej stronie internetowej informuje Państwowa Straż Pożarna, rocznie w Polsce umiera z tego powodu ponad 100 osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Od 1 października z powodu zatrucia czadem zmarło już 29 osób – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Strażacy, lekarze, kominiarze i media co roku przypominają: że czad to cichy, bezwonny, niewidzialny morderca. Obezwładnia i usypia. Zdarza się, ze człowiek już się nie budzi.
Życie uratować mogą czujniki lub detektory, wykrywające ten toksyczny gaz. Ale choć z roku na rok rośnie liczba zamontowanych urządzeń – to i tak, jak wynika z badań – w większości polskich domów ich nie ma.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • młodszy kapitan dr Tomasz Kubiak - Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego
  • Wiesław Misztela – mistrz kominiarstwa oraz biegły sądowy w tej dziedzinie
  • Krzysztof Nowakowski - właściciel firmy Gaz-Pom Zabezpieczenia Gazowe w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345