Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Po zbiórce na pompę wody, piórników czy "adopcji na odległość" tym razem potrzebne są okulary. Trafią one do Kenii. "Okulary dla Afryki" to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Tzw. "drugie oczy" otrzymają pacjenci kenijskiego szpitala w Wambie. Z inicjatywy szczecińskiego chirurga prof. Jerzego Sieńki od tego roku polscy lekarze-wolontariusze będą pracowali w tej placówce. Obecnie grozi jej zamknięcie, bo przyjmuje tam tylko jeden medyk.

Polscy lekarze byli w szpitalu półtora roku temu i doszli do wniosku, że jednorazowa i incydentalna pomoc nie załatwia problemu. Dlatego powstał projekt w ramach którego do placówki w Wambie będzie przyjeżdżało z Polski czterech lekarzy różnych specjalności. Pierwsza grupa dotrze na miejsce prawdopodobnie we wrześniu. Razem ze sobą zabiorą partię okularów dla potrzebujących. Te - używane ale, w dobrym stanie - można przynosić m.in. do siedziby Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • ks. dr Paweł Płaczek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej,
  • lek. Robert Stasiuk - chirurg, pracował w ramach wolontariatu w szpitalu w kenijskiej Wambie,
  • Przemysław Landowski - wolontariusz, uczestnik wyprawy do Kipsing w Kenii,
  • Tomasz Duklanowski - dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345