Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Plac Rodła, Szarych Szeregów i Park Żeromskiego, w pobliżu skrzyżowania ulic Matejki i Zygmunta Starego – to zaproponowane przez władze Szczecina trzy lokalizacje nowego pomnika Józefa Piłsudskiego. Chociaż niewykluczone są również inne lokalizacje. W sprawie miejsca pod monument trwają konsultacje społeczne. W ich trakcie pojawiły się także propozycje takich lokalizacji jak Park Kasprowicza, miejsce po pomniku wdzięczności dla Armii Radzieckiej na pl.Pawła Adamowicza, place Grunwaldzki, Zgody i Batorego oraz miejsce, gdzie teraz jest zegar słoneczny na alei kwiatowej.
O postawienie pomnika Piłsudskiego w miejscu Colleoniego postuluje natomiast Klub Piastowski, który wydał stanowisko w tej sprawie. Jak można w nim przeczytać, w mieście "brakuje spójności aksjologicznej", a przestrzeń publiczną należy związać z "określonym systemem wartości".
Obecnie mamy w mieście skromne popiersie Marszałka stojące przy Placu Szarych Szeregów. Konsultacje w sprawie pomnika potrwają do wtorku.

W ubiegłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie budowy pomnika Marszałka w Szczecinie. Po konsultacjach społecznych miasto zorganizuje konkurs na projekt monumentu. Przygotowania do budowy pomnika Józefa Piłsudskiego to dobra okazja, aby porozmawiać o tym, jak w Szczecinie po 1989 roku, poprzez pomniki i akcenty rzeźbiarskie, budujemy tożsamość narodową. Posłuchajmy, co na temat trzech lokalizacji zaproponowanych przez władze miasta mówią dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki prof. Kamil Kuskowski oraz rzeźbiarka Leonia Chmielnik.

Rozmowy przygotowała Małgorzata Frymus. Leonia Chmielnik chwaliła między innymi lokalizację w Parku Żeromskiego u zbiegu ul. Matejki i Zygmunta Starego.

A co mówią przechodnie na temat lokalizacji pomnika Marszałka? Te rozmowy przygotowała Paulina Zaremba.


Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Bohdan Ronin-Walknowski - prezes zachodniopomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP
  • dr Maciej Maciejowski - historyk
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanistka
  • prof. Grzegorz Nowik - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Polska Akademia Nauk





 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej
12345