Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Nasze debaty
fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ponad tysiąc pozwów dotyczących błędów lekarskich trafia co roku do polskich sądów trafia i liczba ta rośnie. Wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych opowiadają się głównie po stronie lekarzy i ubezpieczycieli. Tymczasem według Stowarzyszenia "Primum non nocere" dochodzi nawet do 30 tysięcy wypadków medycznych rocznie. Mediacja to jeden z pozasądowych sposobów rozwiązywania konfliktów. Mediacja - w porównaniu do klasycznego postępowania przed sądem - jest procesem zdecydowanie tańszym, oraz szybszym. W zakończonym sukcesem procesie mediacji nie ma strony przegranej oraz wygranej, ponieważ wynikiem mediacji jest stan, który ma satysfakcjonować wszystkie osoby, których dotyka konflikt. Nic też dziwnego, że ten sposób rozwiązywania sporów, problemów zainteresował służbę zdrowia. W Szczecinie odbyła się konferencja pod hasłem "Obszary skutecznego stosowania mediacji w jednostkach ochrony zdrowia". Jej organizatorami byli: Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Instytut Mediacji in Media Res.
Posłuchaj
Goście:
Barbara Dworakowska - psycholog i trenerka
Maria Matusiak - przewodnicząca rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych
dr Piotr Jakubik, Członek Zarządu Instytutu Mediacji, mediator
Piotr Dobrołowicz - adwokat, szef Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
Adam Sandauer - założyciel i przez wiele lat przewodniczący, a obecnie honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".
 

Zobacz także

2022-12-15, godz. 20:00 „Polak w Niemczech – w świecie mitów i stereotypów” Sympatia Niemców do Polski spada, a Polaków do Niemiec wzrasta – wynika z najnowszego Barometru Polska-Niemcy, badania na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych… » więcej 2022-10-27, godz. 20:00 Od fake newsa do dezinformacji, od wykluczenia do cyfrowej pułapki. Współczesne wyzwania edukacji medialnej. Diagnoza… W wydaniu specjalnym Radia Szczecin na Wieczór, z gościnnych murów Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, zapraszamy na debatę… » więcej 2022-10-14, godz. 10:28 „Bezpieczna Rzeczpospolita - polityka, armia, sojusze, inwestycje strategiczne. Priorytety bezpieczeństwa w świetle… Goście - gen. Waldemar Skrzypczak – były dowódca wojsk lądowych Wojska Polskiego Marek Budzisz – publicysta, ekspert ds. Rosji, analityk think tanku… » więcej 2022-09-01, godz. 22:07 Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec – przeszłość czy przyszłość? Moment debaty jest nieprzypadkowy – dziś obchodzimy 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziś również został ogłoszony „Raport o stratach poniesionych… » więcej 2015-04-10, godz. 14:00 Jak dbać o nasz mózg? [ROZMOWA] Żyjemy coraz dłużej i coraz lepiej traktujemy swoje ciało, bo przecież musi nam ono służyć dłużej niż naszym rodzicom. Zdrowo się odżywiamy, uprawiamy… » więcej 2015-04-10, godz. 13:54 Łatwiejszy dostęp do broni? [DEBATA] Organizacje strzeleckie chcą łatwiejszego dostępu do broni w celach szkoleniowych. Obecnie członkowie tych stowarzyszeń, aby się szkolić muszą uzyskiwać… » więcej 2015-04-10, godz. 14:04 Pytania o in vitro: jawni dawcy czy anonimowi? [DEBATA] W Sejmie trwa debata nad projektami ustaw o in vitro: rządowym oraz autorstwa PiS i dwoma SLD. Wśród wielu kwestii budzących kontrowersje jest też ta, czy… » więcej 2015-03-12, godz. 14:45 Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro [DEBATA] 28 lat temu urodziło się w Polsce pierwsze dziecko z probówki. Od tego czasu w naszym kraju na świat przyszło ich kilkanaście tysięcy, ale do tej pory zapłodnienia… » więcej 2015-03-06, godz. 11:23 Egzaminatorzy nie zdają egzaminu. NIK krytycznie o testach szkolnych. [Dyskusja] Co czwarta praca egzaminacyjna w polskich szkołach, której ocena została zakwestionowana przez zdającego, okazała się źle sprawdzona. Inny problem to… » więcej 2015-02-24, godz. 09:55 Co zmienia "Zmiana" na scenie politycznej? [ROZMOWA] Na polskiej scenie politycznej pojawiło się prokremlowskie ugrupowanie "Zmiana". Jego szefem jest Mateusz Piskorski, były szczeciński poseł Samoobrony. Piskorski… » więcej
12345