Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Zygmunt Duczyński, fot. Teatr Kana
Zygmunt Duczyński, fot. Teatr Kana
"My z Zygmunta" - reportaż Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Markiem Sztarkiem
Zygmunt Duczyński to jednen z najważniejszych twórców teatru alternatywnego w Polsce. Dla szczecińskiego środowiska artystycznego to nie tylko założyciel Teatru Kana, to przewodnik, wychowawca i mentor. Choć odszedł w 2006 roku, nadal Ci którzy razem z nim tworzyli teatr, odczuwają jego obecność.
Duczyński swój teatr założył w 1979 roku w Szczecinie. Teatr Kana prowadził nieprzerwanie do 2006.
Jego dwa najsłynniejsze spektakle to "Moskwa - Pietuszki" i "Noc". Przedstawienia były prezentowane i nagradzane festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Holandii, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Małgorzata Frymus, autorka dzisiejszego reportażu poznała Zygmunta Duczyńskiego w 1991 roku. Przyjechał wtedy z "Moskwą - Pietuszki" do Lublina na Katolicki Uniwersytet Lubelski, którego była studentką.
Od tamtego czasu autorka reportażu, wielokrotnie rozmawiała z Zygmuntem Duczyńskim, także jako reporterka Radia Szczecin. Po latach postanowiła sprawdzić co to znaczy być "z Zygmunta". W reportażu występują oprócz archiwalnego głosu Zygmunta Duczyńskiego aktorzy Kany: Bibianna Chimiak, Weronika Fibich, Dariusz Mikuła, Rafał Foremski i Jan Turkowski.
Zapraszam do wysłuchania reportażu, zrealizowanego w czasie kwarantanny "My z Zygmunta" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.


 

Zobacz także

2020-06-10, godz. 11:51 "Obraz ojca ułożony ze wspomnień" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Ewa Gruner-Żarnoch przez całe swoje życie poszukiwała informacji dotyczących ojca, Juliana Grunera - lekarza i lekkoatlety, mistrza w rzucie oszczepem na… » więcej 2020-06-08, godz. 07:16 „Naznaczeni- rocznik 2020" - reportaż Anny Kolmer Epidemia koronowirusa nie tylko przesunęła w czasie maturę, ale też ją zmieniła. Nie będzie więc pożyczania długopisów, a przy wejściu na salę zdający… » więcej 2020-06-04, godz. 06:56 „Z wizytą u Marka Czasnojcia" - reportaż Anny Kolmer Początkowo planował zostać rybakiem dalekomorskim. Pływał na trawlerach i lugrotrawlerach szczecińskiego przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług… » więcej 2020-06-02, godz. 01:50 "Jak Brian Boru" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czują to samo, co każdy zdrowy człowiek: ból, gniew, wstyd, radość. Z jedną tylko różnicą - są zamknięci we własnym ciele, nie mogą odpowiedzieć… » więcej 2020-06-01, godz. 14:25 "Bajkowy świat pani Aleksandry" - reportaż Anny Kolmer Jak książki budują nasze dzieciństwo? Kto tworzy niesamowite historie dla najmłodszych czytelników? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer… » więcej 2020-05-28, godz. 10:48 "Z wizytą u Jagerów" - reportaż Małgorzaty Furgi Rodzinne gospodarstwo Agnieszki i Leszka Jagerów z Radziszewa ma 3 hektary. Właściciele uprawiają w nim w sposób tradycyjny warzywa i owoce, które potem… » więcej 2020-05-27, godz. 14:33 "Kto o nich słyszał?" - reportaż Anny Kolmer Parlament Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powołał w marcu tego roku Studencki Sztab Kryzysowy, jako odpowiedź na wzmożone ryzyko… » więcej 2020-05-26, godz. 10:37 "Maciej Kalenkiewicz - historia cichociemnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Ppłk. Maciej Kalenkiewicz - „Kotwicz", niezwykła postać polskiego podziemia niepodległościowego, oficer Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych. W czasie… » więcej 2020-05-25, godz. 09:34 „Człowiek, który kupuje wieżę” - reportaż Janusza Wilczyńskiego Zaczął programować w wieku 13 lat. Jako dwudziestolatek miał własną firmę informatyczną zatrudniającą kilkanaście osób. Trzy lata temu otworzył spółkę… » więcej 2020-05-21, godz. 13:21 "Kto jak nie ja" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czy to z jakiej wysokości patrzymy na świat ma zasadnicze znaczenie? Czy choroba zmienia człowieka i jego perspektywę patrzenia na rzeczywistość? Co jest… » więcej
12345