Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen odbyły się w tym roku wirtualnie, z udziałem minimalnej liczby gości. Powodem były ograniczenia związane z pandemią.

Obóz w Ravensbrück w Brandenburgii powstał w 1939 r. Był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tysięcy kobiet i tysiąc dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy.
Wśród nich najwięcej - około 40 tysięcy - było Polek. Wiele z nich wywieziono do obozu po Powstaniu Warszawskim.
30 kwietnia 1945 r. do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W Ravensbrück pozostało już wtedy tylko 2 tysięcy chorych więźniów. Wcześniej ok. 20 tysięcy ludzi Niemcy "ewakuowali" z obozu
i przepędzili w tzw. marszach śmierci.

O tym jak wyglądał obóz w Ravensbrück oraz jak przebiegał proces rozliczenia zbrodniarzy nazistowskich w powojennych Niemczech i Austrii rozmawialiśmy w Radiu Szczecin na Wieczór. Naszym gościem był, dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,

oraz z dr. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"


W 75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück przypomnieliśmy również historię lubelskich harcerek, więźniarek obozu, które powiadomiły świat o niemieckich eksperymentach medycznych w tym obozie koncentracyjnym. Listy pisały... własnym moczem. Harcerki donosiły bliskim o medycznych eksperymentach, podały imienną listę operowanych i opisały warunki panujące w obozie.

"Niemcy szaleli, ale do końca nie odkryli skąd w stacjach radiowych, między innymi w BBC, tyle informacji o ofiarach i katach z Ravensbrück” – mówi jedna z autorek tajnej korespondencji, Wanda Półtawska.

Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”. Zapraszamy



Zaprasza Konrad Wojtyła.
Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z dr. Filipem Gańczakiem - autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Rozmówcy:
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • dr Filip Gańczak - autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
 

Zobacz także

2024-02-20, godz. 16:30 Festiwal „Zrobione w Szczecinie" „Zrobione w Szczecinie” - ten znak przyznawany jest od 2018 roku. Do tej pory wyróżnienie otrzymało 120 podmiotów. W ten weekend w OFF Marinie odbędzie… » więcej 2024-02-20, godz. 16:30 Czy Szczecin dba o zieleń? Na niedawno wyremontowanej Alei Wojska Polskiego znów trwają prace. Uzupełniane są rośliny, które nie przyjęły się albo zostały uszkodzone. Z tym pierwszym… » więcej 2024-02-20, godz. 16:30 Utrzymuje się wysoki stan wód Na Odrze utrzymuje się wysoki poziom wód. W niektórych miejscach naszego województwa przekroczyła stan ostrzegawczy. Wystąpiły podtopienia oraz zalania… » więcej 2024-02-19, godz. 13:30 Ruszają "Przyjazne ogrody" Rusza druga edycja konkursu „Przyjazne ogrody”, w którym do zdobycia jest nawet 40 tys. zł. Które z Rodzinnych Ogrodów Działkowych na Pomorzu Zachodnim… » więcej 2024-02-19, godz. 13:29 Szczecińska kultura pod kreską Szczecińskim instytucjom kultury brakuje pieniędzy na działalność. Dziś w tej sprawie rozmawiają radni z właściwej komisji rady miasta. Czy w najbliższych… » więcej 2024-02-19, godz. 13:02 Rusza komisja ds. Pegasusa Dziś pierwsze posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa. Kogo na zlecenie liderów Zjednoczonej Prawicy podsłuchiwały służby specjalne i czy sprawa… » więcej 2024-02-15, godz. 17:25 Będą szkolić liderki i liderów Jak zbudować silny i zaangażowany zespół? Jak sprawić, by jego członkinie i członkowie czuli się potrzebni? Jak stymulować ich kreatywność i samodzielność?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:54 "Ustawa Kamilka" wchodzi w życie W lipcu ub. roku została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nazywana ustawą Kamilka z Częstochowy. Dzięki niej znacznie zwiększa się… » więcej 2024-02-15, godz. 13:59 Profesor Politechniki Morskiej na czele Polskiej Komisji Akredytacyjnej Naukowiec ze Szczecina stanął na czele Polskiej Komisji Akredytacyjnej, której celem jest zapewnienie i doskonalenie jakości kształcenia na polskich uczelniach… » więcej 2024-02-14, godz. 13:47 Rośnie populacja wilków Coraz częściej w Zachodniopomorskiem dochodzi do spotkań ludzi z wilkami. Czy jest się czego bać? » więcej
56789