Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy i Niemcy, mieszkający i pracujący na polsko-niemieckim pograniczu skarżą się do niemieckiego sądu na przepisy, dotyczące obowiązkowego testowania się na Covid-19 w przypadku przekraczania granicy. Skarżący chcą uchylenia przepisów, które wymagają odpłatnych badań, których wynik ważny jest tylko przez cztery dni.
Przepisy, które kwestionują skarżący – dotykają przede wszystkim Polaków, którzy mieszkają po jednej stronie granicy a pracują po drugiej. Nie zawsze da się pracować zdalnie, często trzeba jeździć, a każdy test to kilkadziesiąt euro.
Rząd Meklemburgii Pomorze Przednie robi nam testy na granicy, więc my robimy mu EU-Test w sądzie – pisze reprezentujący skarżących prawnik. To nie tylko dyskryminujące przepisy – podkreśla, ale także pogwałcenie jednego z podstawowych filarów Wspólnoty Europejskiej, czyli swobodnego przepływu osób.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Katarzyna Werth - radna gminy Löcknitz, organizatorka kwietniowych protestów w Linken,
  • Rafał Malujda - prawnik, Kancelaria Prawno-Patentowa w Szczecinie i w Pasewalku
  • Radosław Popiela - właściciel działającej w Niemczech agencji nieruchomości Popiela Immobilien
  • dr hab. Marek Żurek - prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie
 

Zobacz także

2021-04-14, godz. 20:11 Do poprawki! Uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego Najpierw Senat tygodniami analizował, teraz - pod pretekstem błędów formalnych - odesłał do poprawki wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi… » więcej 2021-04-14, godz. 20:13 Pandemia wpływa na nasz wygląd fizyczny Eksperci alarmują, że otyłość powoduje ona wzrost ryzyka ciężkiego przebiegu covid-19 aż o 142 proc. Tymczasem jesteśmy coraz grubsi, szczególnie dzieci… » więcej 2021-04-13, godz. 12:33 Sławomir Nowak zwolniony z aresztu Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu podejrzanego o korupcję byłego polityka PO Sławomira Nowaka zbulwersowała Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę… » więcej 2021-04-13, godz. 12:35 Pokolenie Covid - młodzi bezrobotni Polska ma najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych analiz Eurostatu. Rośnie natomiast liczba młodych osób bez pracy. Jest ich… » więcej 2021-04-13, godz. 12:39 Czy Narodowy Spis Powszechny ma sens? Są pytania o sytuację rodzinną, mieszkaniową, ekonomiczną, wyznanie czy ewentualną niepełnosprawność – w tym miesiącu ruszył Narodowy Spis Powszechny… » więcej 2021-04-12, godz. 19:51 Głosowanie nad Narodowym Funduszem Odbudowy Polska opozycja, która dopiero co mówiła o „racji stanu” i wzywała do jak najszybszej ratyfikacji, wartego 750 mld euro unijnego Funduszu Odbudowy, dziś… » więcej 2021-04-12, godz. 21:06 Polacy sceptyczni wobec szczepień Z raportu badaczy Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że nasze społeczeństwo jest wciąż jednym z najbardziej niechętnych szczepieniom przeciwko Covid-19… » więcej 2021-04-12, godz. 21:16 Szyderstwo zamiast refleksji - rocznica katastrofy smoleńskiej Zamiast rocznicowej refleksji mieliśmy szyderstwa i powrót do narracji o winie ofiar katastrofy smoleńskiej, do której sygnał dał sam Donald Tusk. Komu i… » więcej 2021-04-08, godz. 20:20 Pokolenie straconych, czyli konsekwencje zdalnego nauczania Minister Przemysław Czarnek (MEiN) zapowiada powrót do szkół jeszcze w kwietniu. To dobra wiadomość, bo jak wynika z badań PIE edukacyjne, społeczne i… » więcej 2021-04-08, godz. 20:33 Niepewne losy immunitetu Marszałka Grodzkiego Wniosek o uchylenie immunitetu Marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, w związku z zarzutami korupcyjnymi, które chce mu postawić prokuratura, od dwóch tygodni… » więcej
9394959697