Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają także ci, którzy głosować w referendum nie będą mogli - brytyjscy piosenkarze i muzycy, którzy zorganizowali akcję pod nazwą ,,Let's Stay Together" (,,Pozostańmy razem"). To akcja zachęcająca Szkotów oczywiście do pozostania w ramach Wielkiej Brytanii. A zachęcają do tego między innymi Sting, Mick Jagger, Bryan Ferry, David Gilmour, Cliff Richard, którzy mówią - nie chcemy wcale pouczać Szkotów, jak mają głosować, chcemy tylko powiedzieć, że nie jest to nam obojętne. ,,To, co nas łączy, jest znacznie mocniejsze niż to, co nas dzieli". W akcji biorą też udział aktorzy i sportowcy, wielkie osobowości typu David Attenborough. Ponad dwustu sławnych ludzi wzięło udział w tej kampanii. Nakręcono specjalny film, w którym wszyscy apelują ,,Let's Stay Together"!
A co na to sami Szkoci? W sondażach przewagę mają zwolennicy pozostania w ramach Wielkiej Brytanii, ale ta przewaga nie jest wcale tak wielka. Podzieleni są także ci najbardziej znani Szkoci. Za odłączeniem się ich kraju od Wspólnoty Brytyjskiej jest między innymi słynny aktor Sean Connery, kiedyś odtwórca roli Jamesa Bonda. Przeciwko jest z kolei Sir Alex Ferguson, były trener Manchesteru United. Także aktorzy Emma Thompson i Ewan McGregor są przeciw odłączeniu się. Również Rod Stewart nie popiera tego pomysłu. A pisarka JK Rowling, autorka Harry'ego Pottera, która mieszka w Szkocji i ma prawo do głosowania w referendum, nie tylko jest przeciw odłączeniu się Szkocji od Wielkiej Brytanii, ale też przeznaczyła milion funtów na kampanię przeciwko tej idei. A jak się do tego odnosi słynna szkocka piosenkarka Annie Lennox, która kiedyś z angielskim muzykiem Davem Stewartem tworzyła zgodnie brytyjski duet Eurythmics? Ona unika jednoznacznej odpowiedzi. Sama nie mieszka już w Szkocji, więc głosować i tak nie będzie mogła. Mówi tylko, że każdy z jej rodaków powinien sam sumiennie rozważyć tę decyzję. Dla odmiany, Sharleen Spiteri, wokalistka szkockiego wbrew nazwie zespołu Texas, nie pozostawia wątpliwości co do swoich przekonań: ,,Jestem Brytyjką. Owszem, czuję się Szkotką, ale jestem częścią Zjednoczonego Królestwa". A Susan Boyle dodaje: ,,Jestem dumną szkocką patriotką, kochającą swój kraj, ale nie nacjonalistką".
 

Zobacz także

2015-04-28, godz. 10:53 Powrót Rudego W grudniu roku 2010 odbył się pożegnalny koncert zespołu Simply Red. Jak się jednak teraz okazuje, wcale nie taki pożegnalny, bo Mick Hucknall postanowił… » więcej 2015-03-26, godz. 10:32 Pożegnanie z hitem Sinead O’Connor ogłosiła, że nie będzie już śpiewała na koncertach swojego największego przeboju ,,Nothing Compares 2 U”. Na swoim profilu na Facebooku… » więcej 2015-03-16, godz. 11:13 Kuszyńska jedzie do Wiednia Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na… » więcej 2015-02-03, godz. 12:43 Muzyczny wypadek Sam Smith to ostatnio jedna z największych gwiazd popu na świecie. Przełomem w jego karierze okazała się piosenka ,,La La La” zaśpiewana u Naughty Boya… » więcej 2014-11-02, godz. 21:45 Jak brat z bratem O tym się mówi i pewnie będzie się mówiło, dopóki się nie stanie. Rzecz dotyczy grupy Oasis, jednego z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych… » więcej 2014-10-04, godz. 16:32 Król Popu postraszy w trójwymiarze John Landis pracuje nad trójwymiarową wersją słynnego teledysku do przeboju Michaela Jacksona ,,Thriller". Po raz pierwszy świat zobaczył ten teledysk w… » więcej 2014-09-18, godz. 23:05 U2 w nowych czasach Czekaliśmy długo na ich nowy album. 5 lat i 7 miesięcy minęło od wydania poprzedniej płyty ,,No Line On The Horizon", a tak długiej przerwy grupa U2 jeszcze… » więcej 2014-06-23, godz. 10:53 Sia prosi wszechświat Ta pani siedzi w branży muzycznej od wielu już lat i od lat ma zagorzałych fanów, ale dopiero teraz stała się gwiazdą popu pierwszej wielkości. Sia Furler… » więcej 2014-06-11, godz. 20:56 Przy muzyce o sporcie (i nie tylko) Niesamowitą popularnością cieszy się nowy, mundialowy teledysk do piosenki Shakiry ,,La La La". Kolumbijska gwiazda nakręciła już wcześniej jeden videoclip… » więcej 2014-06-01, godz. 22:02 Modern Talking reaktywacja? Kiedy 2 lata temu Thomas Anders był w Szczecinie i gościliśmy go w Radiu Szczecin, padały również pytania o to, w jakich relacjach pozostaje z Dieterem Bohlenem… » więcej
123