Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
Sam Smith to ostatnio jedna z największych gwiazd popu na świecie. Przełomem w jego karierze okazała się piosenka ,,La La La” zaśpiewana u Naughty Boya. To był wielki hit w roku 2013. W maju roku ubiegłego wydał swój debiutancki album, z którego wciąż lansuje przebój za przebojem, a jeden z tych przebojów, zatytułowany ,,Stay With Me”, niedawno nominowany został nawet do nagrody Grammy w kategorii ,,Piosenka roku”! Problem w tym, że piosenka ta, delikatnie mówiąc, ociera się o plagiat...
Wygląda na to, że to raczej nieświadomy plagiat. Sam Smith mówi bowiem, że nie znał wcześniej piosenki, do której podobny okazał się jego utwór. W każdym razie od razu przystał na pozasądową ugodę i dopisał do grona autorów piosenki ,,Stay With Me” Toma Petty'ego, bo do jego starej kompozycji ,,I Won't Back Down” jest podobny utwór Sama Smitha. Tom Petty co ciekawe bagatelizuje całą sprawę. Mówi, że młodemu Anglikowi zdarzył się po prostu ,,muzyczny wypadek" i nie ma do niego pretensji. Bez problemu zawarli uczciwą ugodę. Zrobili to po cichu już w październiku ubiegłego roku. Sprawa stała się głośna dopiero teraz.

Piosenka Toma Petty'ego ,,I Won't Back Down” była sporym przebojem w roku 1989, czyli jest starsza niż Sam Smith, bo on przyszedł na świat 3 lata później, w roku 1992. Bywa jednak grana do dziś. Aż dziw, że Sam Smith nigdy nie słyszał tego nagrania. Tak przynajmniej twierdzi. Mówi, że to podobieństwo jest czystym zbiegiem okoliczności. Dodajmy jeszcze tylko, że Tom Petty skomponował ,,I Won't Back Down” razem z Jeffem Lynnem z grupy Electric Light Orchestra, dlatego Jeff Lynne także został dopisany do grona autorów przeboju Sama Smitha ,,Stay With Me".

Takie muzyczne wypadki zdarzają się wcale nie rzadko. Dosyć często słyszy się, że ktoś komuś zarzuca plagiat. Czasami takie sprawy musi rozstrzygać sąd, czasami dochodzi do ugody pozasądowej, ale często też zarzuty są bezpodstawne, bo ktoś chce wzbogacić się czyimś kosztem. Nie brakuje jednak przypadków, gdy sąd uznawał tego typu zarzuty. Taki los spotkał m.in. słynny przebój z lat 80 ,,Downunder” australijskiej grupy Men At Work. Piosenka stała się hitem w roku 1983. Ćwierć wieku później stała się niespodziewanie przedmiotem sporu sądowego. A wszystko to przez partię fletu, którą słychać w tym utworze. W roku 2009 właściciele praw autorskich do dziecięcej piosenki ,,Kookaburra” stwierdzili, że partia fletu z piosenki zespołu Men At Work jest bardzo podobna do ,,Kookaburry” i złożyli pozew w sądzie o naruszenie praw autorskich. Ku zaskoczeniu zespołu Men At Work sąd przyznał rację właścicielom ,,Kookaburry” i od tej pory 5 % honorariów za przebój ,,Downunder” trafia do właścicieli dziecięcej piosenki o słynnym australijskim ptaszku kukaburze.

Problem z prawem na tym tle zdarzył się też Madonnie. Rzecz dotyczyła piosenki zatytułowanej ,,Frozen”. To kompozycja Madonny i Patricka Leonarda, wielki przebój w roku 1998. A problem z tą piosenką jest tylko w Belgii. Bo to belgijski piosenkarz, Salvatore Acquaviva, oskarżył Madonnę i Patricka Leonarda, że popełnili we ,,Frozen” plagiat, kopiując cztery takty z jego starego utworu ,,Ma vie fout le camp" z roku 1979. Sąd belgijski przychylił się do oskarżenia, argumentując, że to podobieństwo jest więcej niż przypadkowe. Zakazano więc emisji ,,Frozen" w tym kraju, a sklepy dostały 15 dni na wycofanie ze sprzedaży wszystkich płyt z tym utworem. Wyrok wydany został w roku 2005. Od tej pory Belgowie nie mogą słuchać tej piosenki w swoim kraju, ani też kupić jej na żadnej płycie. Nawet składanki z największymi przebojami Madonny w Belgii ukazują się zawsze bez ,,Frozen"!
 

Zobacz także

2015-04-28, godz. 10:53 Powrót Rudego W grudniu roku 2010 odbył się pożegnalny koncert zespołu Simply Red. Jak się jednak teraz okazuje, wcale nie taki pożegnalny, bo Mick Hucknall postanowił… » więcej 2015-03-26, godz. 10:32 Pożegnanie z hitem Sinead O’Connor ogłosiła, że nie będzie już śpiewała na koncertach swojego największego przeboju ,,Nothing Compares 2 U”. Na swoim profilu na Facebooku… » więcej 2015-03-16, godz. 11:13 Kuszyńska jedzie do Wiednia Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na… » więcej 2014-11-02, godz. 21:45 Jak brat z bratem O tym się mówi i pewnie będzie się mówiło, dopóki się nie stanie. Rzecz dotyczy grupy Oasis, jednego z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych… » więcej 2014-10-04, godz. 16:32 Król Popu postraszy w trójwymiarze John Landis pracuje nad trójwymiarową wersją słynnego teledysku do przeboju Michaela Jacksona ,,Thriller". Po raz pierwszy świat zobaczył ten teledysk w… » więcej 2014-09-18, godz. 23:05 U2 w nowych czasach Czekaliśmy długo na ich nowy album. 5 lat i 7 miesięcy minęło od wydania poprzedniej płyty ,,No Line On The Horizon", a tak długiej przerwy grupa U2 jeszcze… » więcej 2014-08-11, godz. 23:05 To, co ich łączy, mocniejsze niż to, co dzieli? 18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają… » więcej 2014-06-23, godz. 10:53 Sia prosi wszechświat Ta pani siedzi w branży muzycznej od wielu już lat i od lat ma zagorzałych fanów, ale dopiero teraz stała się gwiazdą popu pierwszej wielkości. Sia Furler… » więcej 2014-06-11, godz. 20:56 Przy muzyce o sporcie (i nie tylko) Niesamowitą popularnością cieszy się nowy, mundialowy teledysk do piosenki Shakiry ,,La La La". Kolumbijska gwiazda nakręciła już wcześniej jeden videoclip… » więcej 2014-06-01, godz. 22:02 Modern Talking reaktywacja? Kiedy 2 lata temu Thomas Anders był w Szczecinie i gościliśmy go w Radiu Szczecin, padały również pytania o to, w jakich relacjach pozostaje z Dieterem Bohlenem… » więcej
123