Radio SzczecinRadio Szczecin » Blog Marcina Gondziuka » Marcin Gondziuk
Sinead O’Connor ogłosiła, że nie będzie już śpiewała na koncertach swojego największego przeboju ,,Nothing Compares 2 U”. Na swoim profilu na Facebooku napisała: ,,OK, nadszedł ten czas, że muszę przestać śpiewać tę piosenkę. Nie mogę dłużej śpiewać czegoś, z czym się emocjonalnie nie utożsamiam. Po 25 latach wykonywania tego utworu, nie potrafię już wnieść do niego żadnych emocji. Nie chcę niczego udawać, nie chcę was okłamywać”. Tak więc ci, którzy byli na koncercie Sinead O’Connor w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich dwa lata temu, mogą się uważać za szczęśliwców, bo byli jednymi z ostatnich, którzy usłyszeli ten utwór w jej wykonaniu na żywo. Wtedy jeszcze zaśpiewała ,,Nothing Compares 2 U” w naszym mieście.
Ta piosenka stała się gigantycznym hitem w roku 1990. Skomponował ją Prince, ale nie był on wcale zadowolony, że Sinead zrobiła wielki przebój z tej kompozycji, bo nagrała ten utwór bez jego zgody. Kiedy się potem spotkali, doszło między nimi do poważnego spięcia z przepychankami włącznie! Prince powiedział nawet, że nagrywanie swoich wersji czyichś piosenek bez zgody autora powinno być zabronione. Niewykluczone jednak, że gdyby Sinead O’Connor nie zrobiła swojej wersji, to piosenka ta odeszłaby po prostu do lamusa, bo wersja oryginalna nigdy nie cieszyła się popularnością. Nigdy też nie była wydana na singlu. Ta oryginalna wersja nagrana została przez stworzony przez Prince’a zespół o nazwie The Family. To była pięcioosobowa ekipa, w skład której Prince oficjalnie nawet nie wchodził, ale to on oczywiście rządził i dzielił w tym zespole. On stworzył prawie wszystkie piosenki na jedyny album tej grupy, on go wyprodukował, a dla zachowania pozorów, że członkowie zespołu brali udział w tworzeniu repertuaru, Prince podpisał ich nazwiskami poszczególne kompozycje, mimo że to on je stworzył. Tylko jedną piosenkę na płycie The Family podpisał własnym pseudonimem – to była właśnie ballada ,,Nothing Compares 2 U”. Płyta The Family ukazała się w roku 1985 i przeszła bez większego echa.

Pięć lat potem na pomysł nagrania przez Sinead O’Connor piosenki ,,Nothing Compares 2 U” wpadła jej menedżerka. Sinead była wówczas już dosyć znaną piosenkarką, bo po wydaniu w roku 1987 debiutanckiej płyty ,,The Lion And The Cobra” i wylansowaniu singla z utworem ,,Mandinka” zrobiło się o niej głośno, ale dopiero po nagraniu ,,Nothing Compares 2 U” stała się wielką gwiazdą, bo to był jeden z największych hitów roku 1990. Przebój numer 1 niemal wszędzie!
 

Zobacz także

2015-04-28, godz. 10:53 Powrót Rudego W grudniu roku 2010 odbył się pożegnalny koncert zespołu Simply Red. Jak się jednak teraz okazuje, wcale nie taki pożegnalny, bo Mick Hucknall postanowił… » więcej 2015-03-16, godz. 11:13 Kuszyńska jedzie do Wiednia Monika Kuszyńska będzie reprezentowała Polskę w tym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji. To spora niespodzianka, bo wcześniej nie typowano jej w ogóle na… » więcej 2015-02-03, godz. 12:43 Muzyczny wypadek Sam Smith to ostatnio jedna z największych gwiazd popu na świecie. Przełomem w jego karierze okazała się piosenka ,,La La La” zaśpiewana u Naughty Boya… » więcej 2014-11-02, godz. 21:45 Jak brat z bratem O tym się mówi i pewnie będzie się mówiło, dopóki się nie stanie. Rzecz dotyczy grupy Oasis, jednego z najpopularniejszych brytyjskich zespołów rockowych… » więcej 2014-10-04, godz. 16:32 Król Popu postraszy w trójwymiarze John Landis pracuje nad trójwymiarową wersją słynnego teledysku do przeboju Michaela Jacksona ,,Thriller". Po raz pierwszy świat zobaczył ten teledysk w… » więcej 2014-09-18, godz. 23:05 U2 w nowych czasach Czekaliśmy długo na ich nowy album. 5 lat i 7 miesięcy minęło od wydania poprzedniej płyty ,,No Line On The Horizon", a tak długiej przerwy grupa U2 jeszcze… » więcej 2014-08-11, godz. 23:05 To, co ich łączy, mocniejsze niż to, co dzieli? 18 września odbędzie się w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się tego kraju od Wielkiej Brytanii. Szkoci są podzieleni, ale w tej sprawie głos zabierają… » więcej 2014-06-23, godz. 10:53 Sia prosi wszechświat Ta pani siedzi w branży muzycznej od wielu już lat i od lat ma zagorzałych fanów, ale dopiero teraz stała się gwiazdą popu pierwszej wielkości. Sia Furler… » więcej 2014-06-11, godz. 20:56 Przy muzyce o sporcie (i nie tylko) Niesamowitą popularnością cieszy się nowy, mundialowy teledysk do piosenki Shakiry ,,La La La". Kolumbijska gwiazda nakręciła już wcześniej jeden videoclip… » więcej 2014-06-01, godz. 22:02 Modern Talking reaktywacja? Kiedy 2 lata temu Thomas Anders był w Szczecinie i gościliśmy go w Radiu Szczecin, padały również pytania o to, w jakich relacjach pozostaje z Dieterem Bohlenem… » więcej
123