Aktywna sobota
Radio Szczecin » Aktywna sobota » Audycje

NCDC Business Race, czyli ty do mnie, ja do kolegi - wyścigi firmowych sztafet

Medale trzeciej edycji NCDC Business Race. Fot. Katarzyna Świerczyńska
Medale trzeciej edycji NCDC Business Race. Fot. Katarzyna Świerczyńska
Ta sobota była aktywna w pełnym tego słowa znaczeniu - byliśmy nie tylko na antenie, ale też nasza sztafeta wzięła udział w trzeciej edycji biegu NCDC Business Race. Nadawaliśmy przez trzy godziny prosto z Parku Kasprowicza.

Audycję rozpoczęliśmy od rozmowy z tymi, bez których tego biegu by nie było - Pawłem Finkielmanem, właścicielem firmy NCDC i pomysłodawcą imprezy, oraz Marcinem Paprockim, dyrektorem biegu. Zakończyliśmy rozmową ze zwycięską sztafetą, czyli księgowymi z Goleniowa z firmy Biuro24h.pl: Robertem Chomontem, Sławomirem Harasimowiczem, Michałem Hulewiczem i Mariuszem Sapikowskim.

Oczywiście na bieżąco relacjonowaliśmy start naszej radiowej sztafety, która pobiegła w składzie: Jarosław Gowin (Kapitan Gowin), Katarzyna Świerczyńska, Radosław Jaczmiński i Wojciech Zagaj. W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 110. miejsce na 228 sztafet.

Być żonglerem, być "skłoszystą", czyli jak połączyć niebo i.... ściany?

AktywnaSobota-12
AktywnaSobota-12
Tym razem bardzo dużo się u nas działo. Najpierw sprawdzaliśmy, jak zostać cyrkowcem - takim, który potrafi żonglować i chodzić na szczudłach. A w kolejnej godzinie - poszliśmy na kort. Taki do squasha.

Żonglerka, jazda na monocyklu, chodzenie na szczudłach i różnego rodzaju akrobacje - okazuje się, że to aktywności fizyczne, które nie tylko wzmacniają ciało, ale przede wszystkim dają ogromną frajdę. O tym wszystkim przekonywali nas nasi goście: Violina Janiszewska, organizatorka imprez w Domu Kultury 13 Muz (to tam odbywają się warsztaty cyrkowe), oraz Jonasz Janiszewski i Daniel Lemanowski, młodzi uczestnicy warsztatów i obozów cyrkowych.

W Szczecinie właśnie trwają Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w squashu. Postanowiliśmy sprawdzić, o co dokładnie chodzi w sporcie, który polega na odbijaniu piłki o ścianę. Naszymi gośćmi byli Marcin Wójtowicz, twórca klubu Squash Zone Club, jeden z organizatorów Mistrzostw Polski, Maciej Kliś, trener z Bielska-Białej, były trener drużyny narodowej oraz Mateusz Osojca, reprezentant klubu Squash Zone Club i od piątku 2 czerwca, srebrny medalista Mistrzostw Polski juniorów do lat 19. Wysłuchaliśmy też rozmowy Kamila Nieradki z Jakubem Pytlowanym, który zdobył mistrzostwo w kategorii do lat 15.

Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach

AktywnaSobota-11
AktywnaSobota-11
Nasze studio opanowali buliści, a to oznacza, że tym razem zajęliśmy się grą w bule, albo inaczej - pétanque. Ale było nie tylko o tym, bo podczas audycji śledziliśmy, jak radzą sobie biegacze na trasie Puszczygóra i Puszczygórki.

W pierwszej części audycji sprawdziliśmy, jak poradzili sobie zawodnicy na starcie Puszczygóra, pierwszego biegu ultra po Puszczy Bukowej. A potem zajęliśmy się bulami. Gościliśmy szczecińskich zawodników pétanque - Aurelię Matusiak, Przemysława Kazanieckiego i Mieszka Czarneckiego. Opowiedzieli na czym polega ta gra, jak i gdzie grać. Było też o bulach ekstremalnych - bo szczecińska ekipa zajęła siódme miejsce na mistrzostwach świata w tej dyscyplinie.

Drugą godzinę zaczęliśmy relacją Piotra Tolki z rajdu rowerowego wokół Zalewu Szczecińskiego - imprezy zorganizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. Potem połączyliśmy się telefonicznie z Radosławem Erkiertem ze stowarzyszenia "Puszczyk Bukowy", aby dowiedzieć się, jak radzą sobie biegacze na wymagającej trasie Puszczygóra i czy najlepsi dobiegli już do mety.

Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo

AktywnaSobota-10
AktywnaSobota-10
Dzień Matki tuż, tuż, dlatego dziś rozmawialiśmy o mamach - aktywnych mamach. Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak wrócić do formy po porodzie i przede wszystkim - jak nie dać się w tym wszystkim zwariować. Ale było nie tylko o tym - bo udało nam się też połączyć na żywo z rowerzystami jadącymi wokół Zalewu Szczecińskiego.

Pierwsza godzina audycji to rozmowa z trzema bardzo aktywnymi mamami: Darią Cygalską, mamą 6-letniej Cyśki, która trenuje pole dance, Katarzyną Pawlak, mamą prawie 11-letniego Jakuba i prawie rocznej Michasi, która jest instruktorką fitness i instruktorką tańca oraz z Olgą Trybel, kochającą bieganie na długich dystansach mamą trójki dzieci: Krzysia (13 lat), Stasia (7 lat) i Antosia (20 mies.). Olga Trybel zajmuje się również rehabilitacją kobiet po urodzeniu dziecka. Panie opowiadały o tym, jak udało im się wrócić do formy po ciąży i dlaczego warto być aktywna mamą.

Druga część Aktywnej Soboty to rozmowa z Krzysztofem Antczakiem, fizjoterapeutą w Klinice Rehabilitacji ProLongaVita. Było o tym, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak mądrze ćwiczyć i właściwie kiedy należy zacząć, ale też o... sekretach mam-celebrytek na błyskawiczny powrót do idealnej figury.

Podczas trwania audycji połączyliśmy się również z tymi, którzy weekend postanowili spędzić na rowerach - a dokładniej na rajdzie wokół Zalewu Szczecińskiego, imprezie organizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. My "złapaliśmy" ich podczas krótkiego postoju w Ueckermunde. Uczestnicy rajdu - ok. 300 osób - w dwa dni pokonali 270 kilometrów.

Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem spędzaliśmy aktywnie czas na polu golfowym - swingowaliśmy, puttowaliśmy na greenie i rozprawialiśmy się ze stereotypami, które narosły wokół tego sportu. A że nie samym golfem żyje człowiek, było też trochę o bieganiu.

Pierwsza część audycji to golf, golf i jeszcze raz golf. Naszymi gośćmi byli Dorota Mida, golfistka, mistrzyni Polski oraz Sławomir Piński, dyrektor pola golfowego w Binowie.
Pod czujnym okiem Adriana Kaczały, trenera z Binowo Park Golf Club stawialiśmy swoje pierwsze golfowe kroki. Był też konkurs - jeden z naszych słuchaczy wygrał trzymiesięczny kurs nauki golfa w klubie golfowym Binowo Park Golf Club oraz niespodzianki od Radia Szczecin.

W drugiej godzinie audycji w studiu zagościli biegacze z Wieczornego Biegania w Szczecinie - Aleksandra Kwiatkowska, Paweł Dutko, Maciej Witczuk i Wojciech Kępka. Okazją do spotkania był sukces drużyny Wieczornego Biegania w Szczecinie na Wings for Life World Run w Poznaniu. Ale to nie wszystko - była też relacja Przemysława Polanina z V Kołobrzeskiego Dogtrekkingu, czyli marszu na orientację z psem. Z kolei Wojciech Zagaj rozmawiał z Marcinem Paprockim, dyrektorem biegu NCDC Business Race, do którego pilnie trenuje również ekipa Radia Szczecin.

Fotoreportaż z naszej lekcji golfa w Binowie przygotowała Weronika Łyczywek.
Zdjęcia: Weronika Łyczywek, montaż: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Człowiek czasem musi polatać, czyli Szczecin widziany z góry

AktywnaSobota-7
AktywnaSobota-7
Postanowiliśmy oderwać się od ziemi i sprawdzić, jak wygląda Szczecin z góry. Kim są badylarze i szmaciarze, jak zostać szybownikiem i ile kosztuje latanie - o tym wszystkim opowiadali nasi goście.

Pierwsza część audycji to szybowce. Naszymi gośćmi byli Alicja Awirzeń, Szymon Grabowski i Bartosz Orchel z sekcji szybowcowej Aerokubu Szczecińskiego, którzy na Facebooku prowadzą profil Szybowcowy Szczecin. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jak właściwie działa szybowiec i kiedy Szczecin najpiękniej wyglada z góry.

Druga godzina to skoki. Oczywiście ze spadochronem. Opowiadał o nich Andrzej Belicki, dyrektor Aeroklubu Szczecińskiego i szef sekcji spadochronowej. Ale rozmawialiśmy też o tym, co jest potrzebne, żeby latać i czy mieszkańcy Szczecina chętnie korzystają z tej formy aktywności.

Kiedy "spływaj!" kojarzy się dobrze, czyli kajakowy zawrót głowy

AktywnaSobota-6
AktywnaSobota-6
Majówkę zaczęliśmy w kajaku. Rozmawialiśmy o tym, jak i gdzie pływać, jak wygląda Szczecin zwiedzany wodą i gdzie w regionie są najpiękniejsze miejsca na spływy.

W pierwszej godzinie naszym gościem był Marek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dowiedzieliśmy się na jakie trasy kajakowe - te bardziej i te mniej znane - można wybrać się w regionie. A my przypomnieliśmy, od spływu jaką rzeką zaczynał przygodę z wodą Aleksander Doba, nasz słynny kajakarz z Polic.

Druga część audycji upłynęła pod znakiem kajakowania po Odrze, ale rozmawialiśmy też o tym, jak pływać bezpiecznie. O tym, jak wygląda Szczecin widziany z wody, opowiadał Robert Filipski z Centrum Edukacji i Turystyki Wiking Szczecin oraz Szczecińskiego Biura Turystyki Kajakowej.

Aktywna Sobota Ekstra - tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pływania po Szczecinie, polecamy całą rozmowę z Robertem Filipskim.

Nauka trudnych słów, czyli football schools i buggygym

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem dużo się działo, bo były aż dwa tematy. Rozmawialiśmy o piłce nożnej w wykonaniu najmłodszych i o rodzicach, którzy trenują buggygym, czyli ćwiczenia z wózkiem.

Pierwsza godzina audycji upłynęła pod znakiem futbolu. O tym, jak trenować, kiedy zacząć i co dają wspólne treningi, opowiadali nasi goście: Dariusz Adamczuk, prezes Akademii Piłkarskiej Pogoń Szczecin, Marcin Kmieć, menadżer projektu Pogoń Szczecin Football Schools oraz młodzi zawodnicy: Zoran Fate i Grzegorz Wróbel.

Druga część to aktywność w wykonaniu młodych mam, czyli buggygym. Co to dokładnie jest, jak i gdzie ćwiczyć z wózkiem, mówiła Agnieszka Dziedzic, instruktorka buggygym.

Bo razem nam najlepiej, czyli święta, święta...

AktywnaSobota-4
AktywnaSobota-4
Wielka Sobota upłynęła nam na rozmowach o rodzinnych aktywnościach i świątecznym stole. Poznaliśmy wyjątkową rodzinę, która uwielbia spędzać wolny czas nie tylko aktywnie, ale przede wszystkim w komplecie, a specjalistka od żywienia podpowiedziała, jak mądrze korzystać z kulinarnych uroków świętowania.

W pierwszej godzinie gościliśmy rodzinę państwa Michałowskich - Marlenę, Marcina, sześcioletnią Natalkę i półtorarocznego Fabiana. Cała rodzina uwielbia bieganie i rowerowe wycieczki. O tym, dlaczego warto spędzać czas z najbliższymi, opowiedziała psycholog i pedagog Elżbieta Ciuksza.

Druga część audycji to rozmowa z prof. dr hab. Mariolą Friedrich z Zakładu Fizjologii Żywienia Człowieka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Czy w święta powinniśmy przejmować się zasadami prawidłowego odżywiania? Jak biesiadować, aby potem nie cierpieć z przejedzenia? O tym miedzy innymi mówiła prof. Friedrich.

Trzy, dwa, jeden, go! - czyli aktywność na cztery łapy

Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Pies to zdrowie? Tak i są na to naukowe dowody! Właściciele psów rzadziej chorują, bo posiadanie psa zmusza do bycia w ruchu. Tym razem zajmowaliśmy się psimi sportami i sprawdzaliśmy, jak wybrać aktywność, która sprawi frajdę i psu, i człowiekowi.

W pierwszej godzinie naszymi gośćmi byli Kamila Tatoń z suczką Rastą oraz Paweł Chojnacki z Bavetem, psem rasy Landseer. Kamila jest autorką blogów Zapsieni w sieci oraz Psi Szczecin. Razem ze swoimi psami biega, jeździ na rowerze oraz bierze udział w dogtrekkingach. Paweł to założyciel Wodnej Sekcji Psów Ratowniczych w Szczecinie. Z Bavetem najchętniej spędza czas na pływaniu.

Druga część audycji to rozmowa z Katarzyną Wawryniuk, zoopsychologiem i behawiorystą z Centrum Psychologii Zwierząt i Szkolenia Psów EDUANIMALIS. Ekspertka zdradziła nam nie tylko jak dobrać aktywność, która będzie dla psa przyjemnością, ale też podała przepis na idealny spacer z czworonogiem. Podczas rozmowy słuchaliśmy też relacji z zawodów psich zaprzęgów, które niedawno się odbyły w niemieckim Heringsdorfie.
1234

FOTOGALERIA

American dream, czyli pozytywnie o życiu i Husaria go, go, go...
American dream, czyli pozytywnie o życiu i Husaria go, go, go...
Ręka walczy, głowa gra, czyli o armwrestlingu i sportowym brydżu słów kilka
Ręka walczy, głowa gra, czyli o armwrestlingu i sportowym brydżu słów kilka
By w tenisa wielu grywało na Helu, czyli miszmasz aktywności
AS ROMA czyli Aktywna Sobota Rzym (i barbarzyńcy)
AS ROMA czyli Aktywna Sobota Rzym (i barbarzyńcy)
By w tenisa wielu grywało na Helu, czyli miszmasz aktywności
Triathlon, granica i przełaje, czyli aktywne Gryfino
Triathlon, granica i przełaje, czyli aktywne Gryfino
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".