Aktywna sobota
Radio Szczecin » Aktywna sobota » Audycje

Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach

AktywnaSobota-11
AktywnaSobota-11
Nasze studio opanowali buliści, a to oznacza, że tym razem zajęliśmy się grą w bule, albo inaczej - pétanque. Ale było nie tylko o tym, bo podczas audycji śledziliśmy, jak radzą sobie biegacze na trasie Puszczygóra i Puszczygórki.

W pierwszej części audycji sprawdziliśmy, jak poradzili sobie zawodnicy na starcie Puszczygóra, pierwszego biegu ultra po Puszczy Bukowej. A potem zajęliśmy się bulami. Gościliśmy szczecińskich zawodników pétanque - Aurelię Matusiak, Przemysława Kazanieckiego i Mieszka Czarneckiego. Opowiedzieli na czym polega ta gra, jak i gdzie grać. Było też o bulach ekstremalnych - bo szczecińska ekipa zajęła siódme miejsce na mistrzostwach świata w tej dyscyplinie.

Drugą godzinę zaczęliśmy relacją Piotra Tolki z rajdu rowerowego wokół Zalewu Szczecińskiego - imprezy zorganizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. Potem połączyliśmy się telefonicznie z Radosławem Erkiertem ze stowarzyszenia "Puszczyk Bukowy", aby dowiedzieć się, jak radzą sobie biegacze na wymagającej trasie Puszczygóra i czy najlepsi dobiegli już do mety.

Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo

AktywnaSobota-10
AktywnaSobota-10
Dzień Matki tuż, tuż, dlatego dziś rozmawialiśmy o mamach - aktywnych mamach. Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak wrócić do formy po porodzie i przede wszystkim - jak nie dać się w tym wszystkim zwariować. Ale było nie tylko o tym - bo udało nam się też połączyć na żywo z rowerzystami jadącymi wokół Zalewu Szczecińskiego.

Pierwsza godzina audycji to rozmowa z trzema bardzo aktywnymi mamami: Darią Cygalską, mamą 6-letniej Cyśki, która trenuje pole dance, Katarzyną Pawlak, mamą prawie 11-letniego Jakuba i prawie rocznej Michasi, która jest instruktorką fitness i instruktorką tańca oraz z Olgą Trybel, kochającą bieganie na długich dystansach mamą trójki dzieci: Krzysia (13 lat), Stasia (7 lat) i Antosia (20 mies.). Olga Trybel zajmuje się również rehabilitacją kobiet po urodzeniu dziecka. Panie opowiadały o tym, jak udało im się wrócić do formy po ciąży i dlaczego warto być aktywna mamą.

Druga część Aktywnej Soboty to rozmowa z Krzysztofem Antczakiem, fizjoterapeutą w Klinice Rehabilitacji ProLongaVita. Było o tym, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak mądrze ćwiczyć i właściwie kiedy należy zacząć, ale też o... sekretach mam-celebrytek na błyskawiczny powrót do idealnej figury.

Podczas trwania audycji połączyliśmy się również z tymi, którzy weekend postanowili spędzić na rowerach - a dokładniej na rajdzie wokół Zalewu Szczecińskiego, imprezie organizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. My "złapaliśmy" ich podczas krótkiego postoju w Ueckermunde. Uczestnicy rajdu - ok. 300 osób - w dwa dni pokonali 270 kilometrów.

Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem spędzaliśmy aktywnie czas na polu golfowym - swingowaliśmy, puttowaliśmy na greenie i rozprawialiśmy się ze stereotypami, które narosły wokół tego sportu. A że nie samym golfem żyje człowiek, było też trochę o bieganiu.

Pierwsza część audycji to golf, golf i jeszcze raz golf. Naszymi gośćmi byli Dorota Mida, golfistka, mistrzyni Polski oraz Sławomir Piński, dyrektor pola golfowego w Binowie.
Pod czujnym okiem Adriana Kaczały, trenera z Binowo Park Golf Club stawialiśmy swoje pierwsze golfowe kroki. Był też konkurs - jeden z naszych słuchaczy wygrał trzymiesięczny kurs nauki golfa w klubie golfowym Binowo Park Golf Club oraz niespodzianki od Radia Szczecin.

W drugiej godzinie audycji w studiu zagościli biegacze z Wieczornego Biegania w Szczecinie - Aleksandra Kwiatkowska, Paweł Dutko, Maciej Witczuk i Wojciech Kępka. Okazją do spotkania był sukces drużyny Wieczornego Biegania w Szczecinie na Wings for Life World Run w Poznaniu. Ale to nie wszystko - była też relacja Przemysława Polanina z V Kołobrzeskiego Dogtrekkingu, czyli marszu na orientację z psem. Z kolei Wojciech Zagaj rozmawiał z Marcinem Paprockim, dyrektorem biegu NCDC Business Race, do którego pilnie trenuje również ekipa Radia Szczecin.

Fotoreportaż z naszej lekcji golfa w Binowie przygotowała Weronika Łyczywek.
Zdjęcia: Weronika Łyczywek, montaż: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Człowiek czasem musi polatać, czyli Szczecin widziany z góry

AktywnaSobota-7
AktywnaSobota-7
Postanowiliśmy oderwać się od ziemi i sprawdzić, jak wygląda Szczecin z góry. Kim są badylarze i szmaciarze, jak zostać szybownikiem i ile kosztuje latanie - o tym wszystkim opowiadali nasi goście.

Pierwsza część audycji to szybowce. Naszymi gośćmi byli Alicja Awirzeń, Szymon Grabowski i Bartosz Orchel z sekcji szybowcowej Aerokubu Szczecińskiego, którzy na Facebooku prowadzą profil Szybowcowy Szczecin. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jak właściwie działa szybowiec i kiedy Szczecin najpiękniej wyglada z góry.

Druga godzina to skoki. Oczywiście ze spadochronem. Opowiadał o nich Andrzej Belicki, dyrektor Aeroklubu Szczecińskiego i szef sekcji spadochronowej. Ale rozmawialiśmy też o tym, co jest potrzebne, żeby latać i czy mieszkańcy Szczecina chętnie korzystają z tej formy aktywności.

Kiedy "spływaj!" kojarzy się dobrze, czyli kajakowy zawrót głowy

AktywnaSobota-6
AktywnaSobota-6
Majówkę zaczęliśmy w kajaku. Rozmawialiśmy o tym, jak i gdzie pływać, jak wygląda Szczecin zwiedzany wodą i gdzie w regionie są najpiękniejsze miejsca na spływy.

W pierwszej godzinie naszym gościem był Marek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dowiedzieliśmy się na jakie trasy kajakowe - te bardziej i te mniej znane - można wybrać się w regionie. A my przypomnieliśmy, od spływu jaką rzeką zaczynał przygodę z wodą Aleksander Doba, nasz słynny kajakarz z Polic.

Druga część audycji upłynęła pod znakiem kajakowania po Odrze, ale rozmawialiśmy też o tym, jak pływać bezpiecznie. O tym, jak wygląda Szczecin widziany z wody, opowiadał Robert Filipski z Centrum Edukacji i Turystyki Wiking Szczecin oraz Szczecińskiego Biura Turystyki Kajakowej.

Aktywna Sobota Ekstra - tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pływania po Szczecinie, polecamy całą rozmowę z Robertem Filipskim.

Nauka trudnych słów, czyli football schools i buggygym

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem dużo się działo, bo były aż dwa tematy. Rozmawialiśmy o piłce nożnej w wykonaniu najmłodszych i o rodzicach, którzy trenują buggygym, czyli ćwiczenia z wózkiem.

Pierwsza godzina audycji upłynęła pod znakiem futbolu. O tym, jak trenować, kiedy zacząć i co dają wspólne treningi, opowiadali nasi goście: Dariusz Adamczuk, prezes Akademii Piłkarskiej Pogoń Szczecin, Marcin Kmieć, menadżer projektu Pogoń Szczecin Football Schools oraz młodzi zawodnicy: Zoran Fate i Grzegorz Wróbel.

Druga część to aktywność w wykonaniu młodych mam, czyli buggygym. Co to dokładnie jest, jak i gdzie ćwiczyć z wózkiem, mówiła Agnieszka Dziedzic, instruktorka buggygym.

Bo razem nam najlepiej, czyli święta, święta...

AktywnaSobota-4
AktywnaSobota-4
Wielka Sobota upłynęła nam na rozmowach o rodzinnych aktywnościach i świątecznym stole. Poznaliśmy wyjątkową rodzinę, która uwielbia spędzać wolny czas nie tylko aktywnie, ale przede wszystkim w komplecie, a specjalistka od żywienia podpowiedziała, jak mądrze korzystać z kulinarnych uroków świętowania.

W pierwszej godzinie gościliśmy rodzinę państwa Michałowskich - Marlenę, Marcina, sześcioletnią Natalkę i półtorarocznego Fabiana. Cała rodzina uwielbia bieganie i rowerowe wycieczki. O tym, dlaczego warto spędzać czas z najbliższymi, opowiedziała psycholog i pedagog Elżbieta Ciuksza.

Druga część audycji to rozmowa z prof. dr hab. Mariolą Friedrich z Zakładu Fizjologii Żywienia Człowieka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Czy w święta powinniśmy przejmować się zasadami prawidłowego odżywiania? Jak biesiadować, aby potem nie cierpieć z przejedzenia? O tym miedzy innymi mówiła prof. Friedrich.

Trzy, dwa, jeden, go! - czyli aktywność na cztery łapy

Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Pies to zdrowie? Tak i są na to naukowe dowody! Właściciele psów rzadziej chorują, bo posiadanie psa zmusza do bycia w ruchu. Tym razem zajmowaliśmy się psimi sportami i sprawdzaliśmy, jak wybrać aktywność, która sprawi frajdę i psu, i człowiekowi.

W pierwszej godzinie naszymi gośćmi byli Kamila Tatoń z suczką Rastą oraz Paweł Chojnacki z Bavetem, psem rasy Landseer. Kamila jest autorką blogów Zapsieni w sieci oraz Psi Szczecin. Razem ze swoimi psami biega, jeździ na rowerze oraz bierze udział w dogtrekkingach. Paweł to założyciel Wodnej Sekcji Psów Ratowniczych w Szczecinie. Z Bavetem najchętniej spędza czas na pływaniu.

Druga część audycji to rozmowa z Katarzyną Wawryniuk, zoopsychologiem i behawiorystą z Centrum Psychologii Zwierząt i Szkolenia Psów EDUANIMALIS. Ekspertka zdradziła nam nie tylko jak dobrać aktywność, która będzie dla psa przyjemnością, ale też podała przepis na idealny spacer z czworonogiem. Podczas rozmowy słuchaliśmy też relacji z zawodów psich zaprzęgów, które niedawno się odbyły w niemieckim Heringsdorfie.

Być jak Indiana Jones, czyli stwory, potwory i skarby

AktywnaSobota-2
AktywnaSobota-2
Dziś, choć to 1 kwietnia, zupełnie na poważnie łapaliśmy nieistniejące stworki i szukaliśmy ukrytych skarbów - było o łapaniu pokemonów i zabawie w geocaching. Bo każdy pretekst do pójścia na spacer jest dobry.

Pierwsza godzina audycji upłynęła nam na łapaniu pokemonów. W studiu był z nami Marek Kozłowski, który ze swoim bratem Marcelem ("Szóstym") nie tylko grają w pokemony, ale też kręcą na ten temat filmiki, a ich kanał na YouTube - Szósty PokemonGo subskrybuje ponad 60 tysięcy osób. Z kolei młodzi gracze, którzy spotkali się w tym tygodniu na Jasnych Błoniach zdradzili nam, jak dużo kilometrów pokonali dzięki grze.

Druga część audycji to przygoda z prawdziwymi skarbami, które są ukryte na całym świecie, także w Szczecinie. O geocachingu rozmawialiśmy ze szczecińskimi keszerami - Krzysztofem Sową, promotorem tej zabawy w Szczecinie i Stargardzie, założycielem największej liczby skrytek w województwie zachodniopomorskim oraz Anetą Golec i Konradem Golcem - mamą i synem, których geocaching tak wciągnął, że poświęcają mu niemal każdą wolną chwilę.

Działkowcem być, czyli gimnastyka w ogrodzie

Aktywna Sobota na działce
Aktywna Sobota na działce
Tym razem wzięliśmy się za łopaty, sekatory, taczki, haczki, motyki i grabie, mówiąc krótko: zostaliśmy działkowcami. Sprawdziliśmy czy pielenie, kopanie i sadzenie można traktować jak gimnastykę i jak uniknąć kontuzji podczas forsownych prac.

W pierwszej godzinie audycji naszym gościem był Marek Borowiec, który opowiedział nam o swojej pasji, jaką jest działka. Pytaliśmy też działkowców z ROD Puszcza - co daje im działka i jakie prace fizyczne na niej wykonują.

W drugiej części naszym gościem była Katarzyna Górna-Zawadzka z klubu fitness Calypso, posiadaczka działki rekreacyjnej. Trenerka fitness powiedziała, jak mądrze pracować na swoim kawałku ziemi, aby uniknąć kontuzji, zakwasów, a czerpać z tego zajęcia jak najwięcej przyjemności.
12

FOTOGALERIA

Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach
Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach
Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach
Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach
Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo
Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo
Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo
Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]
Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]
Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".