Aktywna sobota
Radio Szczecin » Aktywna sobota » Audycje

Człowiek czasem musi polatać, czyli Szczecin widziany z góry

AktywnaSobota-7
AktywnaSobota-7
Postanowiliśmy oderwać się od ziemi i sprawdzić, jak wygląda Szczecin z góry. Kim są badylarze i szmaciarze, jak zostać szybownikiem i ile kosztuje latanie - o tym wszystkim opowiadali nasi goście.

Pierwsza część audycji to szybowce. Naszymi gośćmi byli Alicja Awirzeń, Szymon Grabowski i Bartosz Orchel z sekcji szybowcowej Aerokubu Szczecińskiego, którzy na Facebooku prowadzą profil Szybowcowy Szczecin. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jak właściwie działa szybowiec i kiedy Szczecin najpiękniej wyglada z góry.

Druga godzina to skoki. Oczywiście ze spadochronem. Opowiadał o nich Andrzej Belicki, dyrektor Aeroklubu Szczecińskiego i szef sekcji spadochronowej. Ale rozmawialiśmy też o tym, co jest potrzebne, żeby latać i czy mieszkańcy Szczecina chętnie korzystają z tej formy aktywności.

Kiedy "spływaj!" kojarzy się dobrze, czyli kajakowy zawrót głowy

AktywnaSobota-6
AktywnaSobota-6
Majówkę zaczęliśmy w kajaku. Rozmawialiśmy o tym, jak i gdzie pływać, jak wygląda Szczecin zwiedzany wodą i gdzie w regionie są najpiękniejsze miejsca na spływy.

W pierwszej godzinie naszym gościem był Marek Migdal, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Dowiedzieliśmy się na jakie trasy kajakowe - te bardziej i te mniej znane - można wybrać się w regionie. A my przypomnieliśmy, od spływu jaką rzeką zaczynał przygodę z wodą Aleksander Doba, nasz słynny kajakarz z Polic.

Druga część audycji upłynęła pod znakiem kajakowania po Odrze, ale rozmawialiśmy też o tym, jak pływać bezpiecznie. O tym, jak wygląda Szczecin widziany z wody, opowiadał Robert Filipski z Centrum Edukacji i Turystyki Wiking Szczecin oraz Szczecińskiego Biura Turystyki Kajakowej.

Aktywna Sobota Ekstra - tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pływania po Szczecinie, polecamy całą rozmowę z Robertem Filipskim.

Nauka trudnych słów, czyli football schools i buggygym

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem dużo się działo, bo były aż dwa tematy. Rozmawialiśmy o piłce nożnej w wykonaniu najmłodszych i o rodzicach, którzy trenują buggygym, czyli ćwiczenia z wózkiem.

Pierwsza godzina audycji upłynęła pod znakiem futbolu. O tym, jak trenować, kiedy zacząć i co dają wspólne treningi, opowiadali nasi goście: Dariusz Adamczuk, prezes Akademii Piłkarskiej Pogoń Szczecin, Marcin Kmieć, menadżer projektu Pogoń Szczecin Football Schools oraz młodzi zawodnicy: Zoran Fate i Grzegorz Wróbel.

Druga część to aktywność w wykonaniu młodych mam, czyli buggygym. Co to dokładnie jest, jak i gdzie ćwiczyć z wózkiem, mówiła Agnieszka Dziedzic, instruktorka buggygym.

Bo razem nam najlepiej, czyli święta, święta...

AktywnaSobota-4
AktywnaSobota-4
Wielka Sobota upłynęła nam na rozmowach o rodzinnych aktywnościach i świątecznym stole. Poznaliśmy wyjątkową rodzinę, która uwielbia spędzać wolny czas nie tylko aktywnie, ale przede wszystkim w komplecie, a specjalistka od żywienia podpowiedziała, jak mądrze korzystać z kulinarnych uroków świętowania.

W pierwszej godzinie gościliśmy rodzinę państwa Michałowskich - Marlenę, Marcina, sześcioletnią Natalkę i półtorarocznego Fabiana. Cała rodzina uwielbia bieganie i rowerowe wycieczki. O tym, dlaczego warto spędzać czas z najbliższymi, opowiedziała psycholog i pedagog Elżbieta Ciuksza.

Druga część audycji to rozmowa z prof. dr hab. Mariolą Friedrich z Zakładu Fizjologii Żywienia Człowieka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Czy w święta powinniśmy przejmować się zasadami prawidłowego odżywiania? Jak biesiadować, aby potem nie cierpieć z przejedzenia? O tym miedzy innymi mówiła prof. Friedrich.

Trzy, dwa, jeden, go! - czyli aktywność na cztery łapy

Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Kamila Tatoń ze swoimi psami.
Pies to zdrowie? Tak i są na to naukowe dowody! Właściciele psów rzadziej chorują, bo posiadanie psa zmusza do bycia w ruchu. Tym razem zajmowaliśmy się psimi sportami i sprawdzaliśmy, jak wybrać aktywność, która sprawi frajdę i psu, i człowiekowi.

W pierwszej godzinie naszymi gośćmi byli Kamila Tatoń z suczką Rastą oraz Paweł Chojnacki z Bavetem, psem rasy Landseer. Kamila jest autorką blogów Zapsieni w sieci oraz Psi Szczecin. Razem ze swoimi psami biega, jeździ na rowerze oraz bierze udział w dogtrekkingach. Paweł to założyciel Wodnej Sekcji Psów Ratowniczych w Szczecinie. Z Bavetem najchętniej spędza czas na pływaniu.

Druga część audycji to rozmowa z Katarzyną Wawryniuk, zoopsychologiem i behawiorystą z Centrum Psychologii Zwierząt i Szkolenia Psów EDUANIMALIS. Ekspertka zdradziła nam nie tylko jak dobrać aktywność, która będzie dla psa przyjemnością, ale też podała przepis na idealny spacer z czworonogiem. Podczas rozmowy słuchaliśmy też relacji z zawodów psich zaprzęgów, które niedawno się odbyły w niemieckim Heringsdorfie.

Być jak Indiana Jones, czyli stwory, potwory i skarby

AktywnaSobota-2
AktywnaSobota-2
Dziś, choć to 1 kwietnia, zupełnie na poważnie łapaliśmy nieistniejące stworki i szukaliśmy ukrytych skarbów - było o łapaniu pokemonów i zabawie w geocaching. Bo każdy pretekst do pójścia na spacer jest dobry.

Pierwsza godzina audycji upłynęła nam na łapaniu pokemonów. W studiu był z nami Marek Kozłowski, który ze swoim bratem Marcelem ("Szóstym") nie tylko grają w pokemony, ale też kręcą na ten temat filmiki, a ich kanał na YouTube - Szósty PokemonGo subskrybuje ponad 60 tysięcy osób. Z kolei młodzi gracze, którzy spotkali się w tym tygodniu na Jasnych Błoniach zdradzili nam, jak dużo kilometrów pokonali dzięki grze.

Druga część audycji to przygoda z prawdziwymi skarbami, które są ukryte na całym świecie, także w Szczecinie. O geocachingu rozmawialiśmy ze szczecińskimi keszerami - Krzysztofem Sową, promotorem tej zabawy w Szczecinie i Stargardzie, założycielem największej liczby skrytek w województwie zachodniopomorskim oraz Anetą Golec i Konradem Golcem - mamą i synem, których geocaching tak wciągnął, że poświęcają mu niemal każdą wolną chwilę.

Działkowcem być, czyli gimnastyka w ogrodzie

Aktywna Sobota na działce
Aktywna Sobota na działce
Tym razem wzięliśmy się za łopaty, sekatory, taczki, haczki, motyki i grabie, mówiąc krótko: zostaliśmy działkowcami. Sprawdziliśmy czy pielenie, kopanie i sadzenie można traktować jak gimnastykę i jak uniknąć kontuzji podczas forsownych prac.

W pierwszej godzinie audycji naszym gościem był Marek Borowiec, który opowiedział nam o swojej pasji, jaką jest działka. Pytaliśmy też działkowców z ROD Puszcza - co daje im działka i jakie prace fizyczne na niej wykonują.

W drugiej części naszym gościem była Katarzyna Górna-Zawadzka z klubu fitness Calypso, posiadaczka działki rekreacyjnej. Trenerka fitness powiedziała, jak mądrze pracować na swoim kawałku ziemi, aby uniknąć kontuzji, zakwasów, a czerpać z tego zajęcia jak najwięcej przyjemności.

Wiatr we włosach, czyli osiem kółek do szczęścia

AktywnaSobotarolki
AktywnaSobotarolki
Tym razem było dużo jeżdżenia. Na rolkach, na wrotkach i na hulajnogach. Sprawdziliśmy jak się nauczyć, jak wybrać dobry sprzęt, gdzie najlepiej jeździć w Szczecinie i co o dzieciach na rolkach i hulajnogach sądzi ortopeda…

W pierwszej części audycji gościliśmy Marcina Paszkiewicza ze szkółki Rolkowo. Opowiedział m. in. o tym jak uczyć się jazdy na rolkach, co jest najtrudniejsze i jakie błędy najczęściej popełniamy.

W drugiej części naszym gościem był prof. Łukasz Kołodziej, ortopeda z Kliniki Ortopedii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dowiedzieliśmy się, czy jazda na rolkach, hulajnogach i wrotkach jest bezpieczna dla najmłodszych i jak dawkować taką aktywność.

Aktywna Sobota Ekstra - dla głodnych wiedzy mamy specjalny poradnik, jak kupić dobre rolki. Fragment rozmowy z Tomaszem Fornalskim ze sklephokejowy.com wyemitowaliśmy w pierwszej godzinie audycji, poniżej do posłuchania całość.

Miejska dżungla, czyli tu siłownia, tam przeszkoda

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Przestrzeń miejska może być swietnym pretekstem do aktywności. Dziś rozmawialiśmy o plenerowych siłowniach, ale było też bardziej ekstremalnie, bo odwiedzili nas szczecińscy parkourowcy, dla których miasto to jeden wielki plac zabaw.

W pierwszej godzinie audycji przyjrzeliśmy się siłowniom pod chmurką - jak prawidłowo i bezpiecznie z nich korzystać. O tym wszystkim, ale też o tym, jak aktywnie wykorzystać miejską przestrzeń, czyli zwykłe murki, ławki czy śmietniki, rozmawialiśmy z Katarzyną Górną-Zawadzką z klubu fitness Calypso.

Druga godzina upłynęła pod znakiem parkouru. Co to takiego, jak się nauczyć miejskich akrobacji i czy jest to bezpieczny sport? Na te pytania odpowiedzieli nasi goście - Łukasz Hreczuch i Grzegorz Słotwiński z nieformalnej grupy Szczeciński Parkour oraz instruktorzy w parku trampolin Jump Szczecin.

Poniżej krótki filmik - Łukasz i Grzegorz w naszym małym studiu postanowili zaprezentować próbkę swoich możliwości.
Łukasz i Grzegorz zaprezentowali w studiu małą próbkę swoich umiejętności

W domu, w pracy, na rowerze - czyli wiosnę czas zacząć [04.03.2017]

AktywnaSobota
AktywnaSobota
Sa tacy, dla których sezon rowerowy trwa cały rok, jednak dla większości zaczyna się właśnie teraz, wraz z cieplejszymi dniami. Dziś rozmawialiśmy o wszystkim, co związane z jazdą na rowerze - o bezpiecznym poruszaniu się po mieście, o tym jak przygotować swoje dwa kółka do sezonu i gdzie wybrać się na dłuższą wycieczkę.

W pierwszej godzinie audycji gościliśmy Karolinę Grochowicką z Rowerowego Szczecina, która powiedziała m. in. jak zacząć przygodę z jeżdżeniem rowerem po mieście.

W drugiej godzinie Robert Grabowski i Paweł Malinowski z Klubu Rowerowego Gryfus opowiedzieli o rowerowej jeździe do Skandynawii i nie tylko.

Dla ciekawych wiedzy mamy specjalny poradnik, jak przygotować rower do sezonu. Fragment rozmowy z Rafałem Szyndlarewiczem z serwisu i sklepu rowerowego Bukbike wyemitowaliśmy w pierwszej godzinie audycji - całość - ze szczegółowymi radami - znajduje się poniżej.
1234567

FOTOGALERIA

Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Kajakiem, aby pomóc i maskotki szczecińskich drużyn, czyli jak się bawić, to się bawić...
Niebiesko mi, kolorowo, czyli o smerfobiegaczach i wiosłujących na stojąco
Niebiesko mi, kolorowo, czyli o smerfobiegaczach i wiosłujących na stojąco
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".