Aktywna sobota
Radio Szczecin » Aktywna sobota » Audycje

Aktywni i pożyteczni, czyli wolontariat sportowy

Aktywna Sobota (wolontariusze na maratonie szczecińskim)
Aktywna Sobota (wolontariusze na maratonie szczecińskim)
Bez nich nie odbyłaby się większość sportowych imprez. To wolontariusze. Kim są, po co to robią i jak stać się jednym z nich? O tym rozmawialiśmy tym razem w "Aktywnej Sobocie". Ale nie tylko, bo wspominaliśmy też Triathlon Szczecin.

Zaczęliśmy od triathlonu. Zmagania twardzieli śledził Wojciech Zagaj. W Triathlonie Szczecin na dystansie sprinterskim jako jedyna wystartowała również sztafeta Radia Szczecin (Małgorzata Czyleko - pływanie, Jarosław Gowin - rower, Radosław Jaczmiński - bieg). Jak było? W swoim stylu opowiedział o tym Jarek Gowin.

Dalej zajęliśmy się wolontariatem. W pierwszej części mówiła o nim Małgorzata Woźniak, koordynatorka wolontariatu na 38. PKO Półmaratonie Szczecin.

W kolejnej godzinie dołączyła do niej Justyna Handke, która jest wolontariuszką na biegach przeszkodowych. Ona sama jest również zawodniczką (jesienią wystartuje w Mistrzostwach Świata w Kanadzie). Panie opowiadały m. in. co daje wolontariat i jak zostać wolontariuszem. Cały czas można zgłaszać się do wolontariatu na 38. PKO Półmaratonie Szczecin.

Aktywne sporty wodne w Świnoujściu

Grupa Kite Junkies. Fot Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Grupa Kite Junkies. Fot Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
Tym razem odwiedziliśmy Świnoujście, gdzie sprawdziliśmy jak aktywnie spędzać czas nad morzem. W świat kitesurfingu, windsurfingu, SUP i kajaków wprowadzili Wojtek, Jerry i Filip z ekipy Kite Junkies. W pierwszej godzinie audycji zdradzili czy ten sport jest dla każdego, a także która z dyscyplin cieszy się największą popularnością. Było również o przygotowaniu najmłodszego wychowanka szkółki do kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w Buenos Aires.

Druga część poświęcona była modzie na sporty wodne. Do plenerowego studia przyjechał również Wiesław Król z grupy ŚWiR-y, czyli Świnoujskiej Inicjatywy Rowerowej. Uczestnicy świnoujskich wypraw rowerowych tylko w zeszłym roku przejechali 700 kilometrów, a 7 lat wspólnych podróży to dopiero początek. Było o odkrywaniu regionu na dwóch kołach i pasji do roweru, która trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat.

W Aktywnej Sobocie pojawił się również temat bezpieczeństwa nad wodą. O najczęstszych błędach plażowiczów i sposobie na aktywny, ale bezwypadkowy wypoczynek na plaży, opowiadał Apoloniusz Kurylczyk, wiceprezes zachodniopomorskiego WOPR.

Rodzinny piknik z maratonem w tle, czyli jak robi koń na Jasnych Błoniach

Rodzinny piknik na Jasnych Błoniach.
Rodzinny piknik na Jasnych Błoniach.
To byla wyjątkowa Aktywna Sobota, bo tym razem nadawaliśmy nasz program na żywo prosto z Jasnych Błoni, gdzie odbywał się piknik Radia Szczecin. Rozmawialiśmy o 3. Maratonie Szczecińskim Sanprobi, ale nie tylko - do naszego namiotu przychodzili słuchacze, był też konkurs z... końskim akcentem.

W pierwszej godzinie audycji naszymi gośćmi byli Ewa Dobaczewska i Boguś Michalak z ekipy Cisnę na sześć godzin. Opowiadali o tym, jak to jest biec na końcu i skąd pomysł na to, aby wspierać na trasie tych, którzy biegną najwolniej. Do naszego terenowego studia zajrzał też na chwilę Wojciech Kępka z Wieczornego Biegania w Szczecinie, aby zaprosić do kibicowania maratończykom na 35. kilometrze. Przyszedł do nas też Mieszko Czarnecki, aby powiedzieć o imprezie, która odbędzie się 1 lipca na Wyspie Grodzkiej - to pierwsze Amatorskie Mistrzostwa Szczecina w Petanque.

Druga część Aktywnej Soboty to wciąż temat niedzielnego maratonu. Razem z nami byli Joanna Szeler, biegaczka z Warszawy, która przyjechała do Szczecina, aby przebiec swój 60. maraton, oraz Robert Szych, dyrektor biegu. Była mowa o trasie, o tym dlaczego kibicowanie jest tak ważne i czym wyróżnia się szczeciński bieg.

Koń by się uśmiał, czyli aktywna sobota w siodle

Aktywna Sobota w siodle
Aktywna Sobota w siodle
Koń jaki jest, każdy widzi... A my tym razem zajęliśmy się jazdą konną.

Jak i gdzie się tego nauczyć, dla kogo to aktywność i czy trzeba mieć własnego konia, aby zostać jeźdźcem? I co jest w tym takiego fajnego? O tym rozmawialiśmy z Mają Polikowską, właścicielką stajni w Brzózkach, Dionizym Polikowskim, jedenastoletnim jeźdźcem, Francescą Blumel, trzynastoletnią amazonką i Katarzyną Blumel, mamą Frani.

Druga godzina audycji upłynęła pod znakiem Sedina Horse Show - zawodów, które już po raz trzeci odbędą się w naszym mieście. Co dokładnie będzie się działo w pierwszy weekend lipca i skąd pomysł na takie zawody w Szczecinie, rozmawialiśmy z ekipą Sedina Horse Show: Danielem Jaśkiewiczem, sędzią jeździeckim, inicjatorem i pomysłodawcą SHS, Pauliną Chudynką i Robertem Palaczem - koordynatorami projektu oraz Leszkiem Pawlakiem, sędzią jeździeckim.

NCDC Business Race, czyli ty do mnie, ja do kolegi - wyścigi firmowych sztafet

Medale trzeciej edycji NCDC Business Race. Fot. Katarzyna Świerczyńska
Medale trzeciej edycji NCDC Business Race. Fot. Katarzyna Świerczyńska
Ta sobota była aktywna w pełnym tego słowa znaczeniu - byliśmy nie tylko na antenie, ale też nasza sztafeta wzięła udział w trzeciej edycji biegu NCDC Business Race. Nadawaliśmy przez trzy godziny prosto z Parku Kasprowicza.

Audycję rozpoczęliśmy od rozmowy z tymi, bez których tego biegu by nie było - Pawłem Finkielmanem, właścicielem firmy NCDC i pomysłodawcą imprezy, oraz Marcinem Paprockim, dyrektorem biegu. Zakończyliśmy rozmową ze zwycięską sztafetą, czyli księgowymi z Goleniowa z firmy Biuro24h.pl: Robertem Chomontem, Sławomirem Harasimowiczem, Michałem Hulewiczem i Mariuszem Sapikowskim.

Oczywiście na bieżąco relacjonowaliśmy start naszej radiowej sztafety, która pobiegła w składzie: Jarosław Gowin (Kapitan Gowin), Katarzyna Świerczyńska, Radosław Jaczmiński i Wojciech Zagaj. W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 110. miejsce na 228 sztafet.

Być żonglerem, być "skłoszystą", czyli jak połączyć niebo i.... ściany?

AktywnaSobota-12
AktywnaSobota-12
Tym razem bardzo dużo się u nas działo. Najpierw sprawdzaliśmy, jak zostać cyrkowcem - takim, który potrafi żonglować i chodzić na szczudłach. A w kolejnej godzinie - poszliśmy na kort. Taki do squasha.

Żonglerka, jazda na monocyklu, chodzenie na szczudłach i różnego rodzaju akrobacje - okazuje się, że to aktywności fizyczne, które nie tylko wzmacniają ciało, ale przede wszystkim dają ogromną frajdę. O tym wszystkim przekonywali nas nasi goście: Violina Janiszewska, organizatorka imprez w Domu Kultury 13 Muz (to tam odbywają się warsztaty cyrkowe), oraz Jonasz Janiszewski i Daniel Lemanowski, młodzi uczestnicy warsztatów i obozów cyrkowych.

W Szczecinie właśnie trwają Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów w squashu. Postanowiliśmy sprawdzić, o co dokładnie chodzi w sporcie, który polega na odbijaniu piłki o ścianę. Naszymi gośćmi byli Marcin Wójtowicz, twórca klubu Squash Zone Club, jeden z organizatorów Mistrzostw Polski, Maciej Kliś, trener z Bielska-Białej, były trener drużyny narodowej oraz Mateusz Osojca, reprezentant klubu Squash Zone Club i od piątku 2 czerwca, srebrny medalista Mistrzostw Polski juniorów do lat 19. Wysłuchaliśmy też rozmowy Kamila Nieradki z Jakubem Pytlowanym, który zdobył mistrzostwo w kategorii do lat 15.

Być jak najbliżej świni, czyli w bólach o bulach

AktywnaSobota-11
AktywnaSobota-11
Nasze studio opanowali buliści, a to oznacza, że tym razem zajęliśmy się grą w bule, albo inaczej - pétanque. Ale było nie tylko o tym, bo podczas audycji śledziliśmy, jak radzą sobie biegacze na trasie Puszczygóra i Puszczygórki.

W pierwszej części audycji sprawdziliśmy, jak poradzili sobie zawodnicy na starcie Puszczygóra, pierwszego biegu ultra po Puszczy Bukowej. A potem zajęliśmy się bulami. Gościliśmy szczecińskich zawodników pétanque - Aurelię Matusiak, Przemysława Kazanieckiego i Mieszka Czarneckiego. Opowiedzieli na czym polega ta gra, jak i gdzie grać. Było też o bulach ekstremalnych - bo szczecińska ekipa zajęła siódme miejsce na mistrzostwach świata w tej dyscyplinie.

Drugą godzinę zaczęliśmy relacją Piotra Tolki z rajdu rowerowego wokół Zalewu Szczecińskiego - imprezy zorganizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. Potem połączyliśmy się telefonicznie z Radosławem Erkiertem ze stowarzyszenia "Puszczyk Bukowy", aby dowiedzieć się, jak radzą sobie biegacze na wymagającej trasie Puszczygóra i czy najlepsi dobiegli już do mety.

Mamą być, ach mamą być, czyli macierzyństwo na sportowo

AktywnaSobota-10
AktywnaSobota-10
Dzień Matki tuż, tuż, dlatego dziś rozmawialiśmy o mamach - aktywnych mamach. Jak znaleźć czas na aktywność fizyczną, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak wrócić do formy po porodzie i przede wszystkim - jak nie dać się w tym wszystkim zwariować. Ale było nie tylko o tym - bo udało nam się też połączyć na żywo z rowerzystami jadącymi wokół Zalewu Szczecińskiego.

Pierwsza godzina audycji to rozmowa z trzema bardzo aktywnymi mamami: Darią Cygalską, mamą 6-letniej Cyśki, która trenuje pole dance, Katarzyną Pawlak, mamą prawie 11-letniego Jakuba i prawie rocznej Michasi, która jest instruktorką fitness i instruktorką tańca oraz z Olgą Trybel, kochającą bieganie na długich dystansach mamą trójki dzieci: Krzysia (13 lat), Stasia (7 lat) i Antosia (20 mies.). Olga Trybel zajmuje się również rehabilitacją kobiet po urodzeniu dziecka. Panie opowiadały o tym, jak udało im się wrócić do formy po ciąży i dlaczego warto być aktywna mamą.

Druga część Aktywnej Soboty to rozmowa z Krzysztofem Antczakiem, fizjoterapeutą w Klinice Rehabilitacji ProLongaVita. Było o tym, jak zmienia się ciało kobiety po ciąży, jak mądrze ćwiczyć i właściwie kiedy należy zacząć, ale też o... sekretach mam-celebrytek na błyskawiczny powrót do idealnej figury.

Podczas trwania audycji połączyliśmy się również z tymi, którzy weekend postanowili spędzić na rowerach - a dokładniej na rajdzie wokół Zalewu Szczecińskiego, imprezie organizowanej przez Klub Rowerowy Gryfus. My "złapaliśmy" ich podczas krótkiego postoju w Ueckermunde. Uczestnicy rajdu - ok. 300 osób - w dwa dni pokonali 270 kilometrów.

Hulali po polu, czyli rzecz o golfie [WIDEO]

Aktywna Sobota
Aktywna Sobota
Tym razem spędzaliśmy aktywnie czas na polu golfowym - swingowaliśmy, puttowaliśmy na greenie i rozprawialiśmy się ze stereotypami, które narosły wokół tego sportu. A że nie samym golfem żyje człowiek, było też trochę o bieganiu.

Pierwsza część audycji to golf, golf i jeszcze raz golf. Naszymi gośćmi byli Dorota Mida, golfistka, mistrzyni Polski oraz Sławomir Piński, dyrektor pola golfowego w Binowie.
Pod czujnym okiem Adriana Kaczały, trenera z Binowo Park Golf Club stawialiśmy swoje pierwsze golfowe kroki. Był też konkurs - jeden z naszych słuchaczy wygrał trzymiesięczny kurs nauki golfa w klubie golfowym Binowo Park Golf Club oraz niespodzianki od Radia Szczecin.

W drugiej godzinie audycji w studiu zagościli biegacze z Wieczornego Biegania w Szczecinie - Aleksandra Kwiatkowska, Paweł Dutko, Maciej Witczuk i Wojciech Kępka. Okazją do spotkania był sukces drużyny Wieczornego Biegania w Szczecinie na Wings for Life World Run w Poznaniu. Ale to nie wszystko - była też relacja Przemysława Polanina z V Kołobrzeskiego Dogtrekkingu, czyli marszu na orientację z psem. Z kolei Wojciech Zagaj rozmawiał z Marcinem Paprockim, dyrektorem biegu NCDC Business Race, do którego pilnie trenuje również ekipa Radia Szczecin.

Fotoreportaż z naszej lekcji golfa w Binowie przygotowała Weronika Łyczywek.
Zdjęcia: Weronika Łyczywek, montaż: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Człowiek czasem musi polatać, czyli Szczecin widziany z góry

AktywnaSobota-7
AktywnaSobota-7
Postanowiliśmy oderwać się od ziemi i sprawdzić, jak wygląda Szczecin z góry. Kim są badylarze i szmaciarze, jak zostać szybownikiem i ile kosztuje latanie - o tym wszystkim opowiadali nasi goście.

Pierwsza część audycji to szybowce. Naszymi gośćmi byli Alicja Awirzeń, Szymon Grabowski i Bartosz Orchel z sekcji szybowcowej Aerokubu Szczecińskiego, którzy na Facebooku prowadzą profil Szybowcowy Szczecin. Rozmawialiśmy między innymi o tym, jak właściwie działa szybowiec i kiedy Szczecin najpiękniej wyglada z góry.

Druga godzina to skoki. Oczywiście ze spadochronem. Opowiadał o nich Andrzej Belicki, dyrektor Aeroklubu Szczecińskiego i szef sekcji spadochronowej. Ale rozmawialiśmy też o tym, co jest potrzebne, żeby latać i czy mieszkańcy Szczecina chętnie korzystają z tej formy aktywności.
123

FOTOGALERIA

Aktywni i pożyteczni, czyli wolontariat sportowy
Aktywni i pożyteczni, czyli wolontariat sportowy
Aktywne sporty wodne w Świnoujściu
Aktywne sporty wodne w Świnoujściu
Rodzinny piknik z maratonem w tle, czyli jak robi koń na Jasnych Błoniach
Rodzinny piknik z maratonem w tle, czyli jak robi koń na Jasnych Błoniach
Rodzinny piknik z maratonem w tle, czyli jak robi koń na Jasnych Błoniach
Koń by się uśmiał, czyli aktywna sobota w siodle
Koń by się uśmiał, czyli aktywna sobota w siodle
Koń by się uśmiał, czyli aktywna sobota w siodle
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".