FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Szczęśliwa Natalia w swojej firmie w Mariupolu - przed wojną
Szczęśliwa Natalia w swojej firmie w Mariupolu - przed wojną
Natalia i Alona z wykonaną przez siebie ozdobą; fot Bellissimo
Natalia i Alona z wykonaną przez siebie ozdobą; fot Bellissimo
1 kwietnia 2022 roku z Mariupola do Polic przybyła Natalia z mężem Serhiejem Rennerem. Może określenie „przybyła” nie do końca odpowiada rzeczywistości, ponieważ była to nie podróż, a ucieczka, niebezpieczna i trwająca wiele dni. Natalia przyjechała do Polski będąc w ciąży. Oczekiwali tu na nich przyjaciele - Alona i Sergiej Mykhalevscy, którzy uciekli do Polski przed wojną z Chersonia w 2014 roku. To wtedy Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę. Anektowała Krym i utworzyła dwie zależne od siebie republiki - Ługiańską i Doniecką. Dwie rodziny skazane na tułaczkę przez wojnę. Na szczęście znaleźli w Polsce przyjazną przystań, gdzie ich dzieci mogą bezpiecznie się rozwijać. W sierpniu ubiegłego roku Natalia urodziła córeczkę. Opieka nad dzieckiem wymaga dużo czasu, ale Natalia razem z Aloną założyły w Policach firmę Bellissimo, zajmującą się florystyką. Panie prowadzą warsztaty florystyczne, wykonują okazjonalnie dekoracje wnętrz i oferują na przyjęcia dziecięce olbrzymiego misia. Obie rodziny na razie planują swoja przyszłość w Polsce i integrują się z polskim społeczeństwem.
Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Wojenne mamy”.

Tłumaczenie czyta Agata Rokicka
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Tetianą Klaban - opiekunką merytoryczną projektu „Bez barier”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość oraz dr Dorotą Kowalewską - politolożką z Uniwersytetu Szczecińskiego, pełnomocniczką rektora ds. Ukrainy.
 

Zobacz także

2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej 2024-01-24, godz. 06:00 "Dom dla psiego seniora" - reportaż Małgorzaty Furgi Psy starsze oraz seniorzy stanowią duży procent psiaków w schroniskach. Trudno dla nich znaleźć dom bo większość osób zainteresowanych adopcją szuka… » więcej 2024-01-23, godz. 08:54 "Żaglonauta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czeski moreplavec, Ruda Krautschneider opowiada o... właściwie nie da się opisać jednym zdaniem, o czym opowiada Ruda. Tego trzeba posłuchać! Niech niesie… » więcej 2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej
45678