Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dzieła inspirowane folklorem południowo-amerykańskim zabrzmiały wczoraj w szczecińskiej Willi Lentza. Punktem kulminacyjnym była polska premiera "Concerto for Leo Messi" znanego argentyńskiego kompozytora, dyrygenta i bandoneonisty Daniela Pacittiego.
Światowa premiera utworu napisanego na orkiestrę i wiolonczelę, ku czci wielkiego argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, odbyła się w Filharmonii Berlińskiej.

W Szczecinie partie rozpisane na skład symfoniczny zagrał doskonały pianista Adam Tomaszewski - powiedział Daniel Pacitti.

- Nowa, zresztą kolejna wersja tego koncertu nie straciła na brzmieniu, na przedstawieniu niejako cech, czy sposobu gry Messiego. Jego dynamiczną grę podkreśliły świetnie wykonane akcenty pianisty w często zmieniających się tempach. To samo mogę powiedzieć o interpretacjach wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego, który grał niczym z orkiestrą symfoniczną. Na prawdę jestem szczęśliwy, że Leo Messi był w Waszym mieście. Naturalnie to przenośna, niemniej jednak bardzo dziękuję za brawa publiczności, za to spotkanie, a przede wszystkim za zorganizowanie polskiej premiery w niezwykle urokliwej Willi Lentza - podsumował Daniel Pacitti.

W rezydencji odbyła się również dyskusja pod tytułem "Wartości w kulturze i sporcie" z udziałem argentyńskiego twórcy. Były też postaci ze świata kultury i sportu na czele z Markiem Kolbowiczem - polskim wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, pięciokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich i co najważniejsze, złotym medalistą Igrzysk w Pekinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty