Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Burzą braw i owacjami na stojąco zakończył się w opactwie Choriner w Niemczech wczorajszy (31 lipca 2022 roku) koncert Międzynarodowego Festiwalu Musiksommer. Z wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.
Zagrałem jeden z moich ulubionych Koncertów skrzypcowych D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – zaznaczył Jakub Jakowicz.

- Cieszę się, że Pan Dariusz Jagiełło – kotlista zespołu Filharmonii zagrał ze mną kadencję z pierwszej części, w oryginale napisanej przez Ludwiga van Beethovena na instrument wiodący i kotły. Ja zagrałem ją w transkrypcji Wolfganga Schneiderhana z wersji fortepianowej Koncertu. Publiczność zadziwiona wejściem kotłów w kadencji wyszła zachwycona z koncertu. Dziękujemy za owacje i za piękne przyjęcie – powiedział Jakub Jakowicz.

Orkiestra wykonała również Uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz doskonale znaną Piątą Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena – dodał dyrygent Norbert Twórczyński.

- Każdy element naszego programu obfitował absolutnie w niezwykłą siłę ekspresji. Te półtorej godziny, to było jedno z bardziej intensywnych przeżyć muzycznych, jakie mogłem doświadczyć – stwierdził Norbert Twórczyński.

Międzynarodowy Festiwal Choriner Musiksommer w Niemczech odbywa się od 1964 roku, kiedy to w ruinach dawnego cysterskiego opactwa zaczęto organizować pierwsze koncerty.

Spotkanie z Jakubem Jakowiczem w magazynie Trochę Kultury Radia Szczecin w niedzielę, 7 sierpnia 2022 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty