Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Sztorm na Bałtyku. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
Sztorm na Bałtyku. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
30 lat temu na Morzu Bałtyckim zatonął prom Jan Heweliusz. Była to jedna z największych katastrof w dziejach polskiej żeglugi handlowej. Teraz o tragedii powstaje serial Netflixa.
Reżyserem serialu "Heweliusz" będzie Jan Holubek, produkcją zajmie się Anna Kępińska, scenarzystą z kolei zostanie Kasper Bajon. To twórcy, którzy pracowali razem nad głośną produkcją "Wielka woda" o wrocławskiej powodzi z 1997 roku - również na zlecenie platformy Netflix.

"Ja pamiętam tę katastrofę, a przecież byłem wtedy młodym chłopakiem. To jest taka tragedia, która odciska piętno na całym społeczeństwie i zostaje na lata w pamięci kilku pokoleń, nie mówiąc już o ludziach, którzy stracili w tej katastrofie bliskich i przyjaciół. Myślę, że jest to szansa na opowiedzenie o różnych postawach ludzkich w sytuacji ekstremalnej i o tej tragedii jako takiej" - powiedział Jan Holubek w rozmowie z "Kurierem Szczecińskim".

Data premiery serialu "Heweliusz" nie została jeszcze ujawniona.

Niewyjaśnionym wątkom tragedii oraz kontrowersjom wokół akcji ratunkowej poświęcony został również pierwszy odcinek serii dokumentalnej "Największe polskie katastrofy" Discovery Channel, w którym przedstawiono nową rekonstrukcję wydarzeń.

Prom "Jan Heweliusz" zatonął 14 stycznia 1993 roku podczas rejsu ze Świnoujścia do Ystad około 15 mil od przylądka Arkona na Rugii. Była to największa katastrofa w historii polskiej marynarki handlowej. Zginęło 55 osób: 20 członków załogi i 35 pasażerów promu. 9 członków załogi udało się uratować.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty