Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego – bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im szansę na zdobycie bezcennych doświadczeń w zakresie gry w orkiestrze symfonicznej. Dziś koncert finałowy Internationał Lutosławski Youth Orchestra tegorocznej edycji ILYO.
Chętni muzycy w wieku od 18. do 30. roku zgłosili się aż z 19 krajów niemal całego świata, m.in. z Bułgarii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Macedonii, Słowenii i Szwecji, naturalnie z Polski także. Byli też chętni z tak odległych państw, jak Chiny, Kanada, Korea Południowa, Singapur, Stany Zjednoczone, czy Wenezuela – powiedział Mateusz Czarnowski, koordynator projektu.

- Mieliśmy rekordowe 220 zgłoszeń, więc jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się przez te 11 edycji wypracować taką markę. W tym roku młodzież przez tydzień ćwiczyła z topowymi tutorami repertuar, na który złożyły się m.in. La Valse Maurice’a Ravela, Koncert na obój i małą orkiestrę D-dur Richarda Straussa oraz Witolda Lutosławskiego Koncert na orkiestrę – dodał Czarnowski.

Jestem dumna, że mogę grać w tej orkiestrze, na dodatek jako koncertmistrzyni – uzupełniła Kornelia Polańska, studentka w klasie skrzypiec Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

- To wspaniały projekt, który łączy ludzi, więc bardzo chciałam być częścią czegoś takiego, żeby zdobyć doświadczenie i spędzić czas z rówieśnikami. Pracowaliśmy z Panem Adrianem Varelą z Londynu. Jest tu atmosfera, która na prawdę sprzyja nauce. To świetna szkoła dla każdego, nie tylko dla skrzypków – stwierdziła Kornelia Polańska.

Koncert finałowy ILYO rozpocznie się o godzinie 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Więcej o projekcie International Lutosławski Youth Orchestra w magazynie „Trochę kultury”.

Program
Krzysztof Penderecki Fanfara
Maurice Ravel La Valse
Richard Strauss Koncert na obój i małą orkiestrę D dur, AV 144, TrV 292
Witold Lutosławski Koncert na orkiestrę

Wykonawcy
Mateusz Żurawski obój
International Lutosławski Youth Orchestra
Rune Bergmann dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty