Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Szymon Wyrzykowski – dyrygent. Fot. Tomasz Lazar [Archiwum dyrygenta]
Szymon Wyrzykowski – dyrygent. Fot. Tomasz Lazar [Archiwum dyrygenta]
Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów.
Nowym dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu został prof. Szymon Wyrzykowski – główny dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Zespół powstał jako alternatywa dla osób w starszym wieku, które śpiewały wcześniej w macierzystym Chórze Politechniki Szczecińskiej – powiedział prof. Szymon Wyrzykowski.

- „Collegium Maiorum” zgłosiło się do mnie z prośbą o poprowadzenie zespołu jako dyrygent i dyrektor artystyczny. Tę propozycję chętnie przyjąłem mając w pamięci prof. Szyrockiego, który te dwa zespoły prowadził przez szereg lat równolegle i wynikało z tego bardzo dużo artystycznych korzyści. I właśnie o tych korzyściach tutaj myślę, o wspólnych projektach, o wielkich dziełach, które możemy razem wykonać z CHAPS-em – uzupełnił profesor.

To dla mnie kolejne wyzwanie, tym bardziej, że prof. Szyrocki był moim Mistrzem – dodał dyrygent.

- Daję sobie pierwsze miesiące na wyczucie zespołu, określenie jego potencjału, ilości pracy, którą musimy razem włożyć, żeby rzeczywiście muzyka zaczęła płynąć, a potem będziemy myśleć, czy zespół powinien bardziej zanurzyć się w muzyce cerkiewnej, czy może zamawiać nowe utwory, czy łącząc się z CHAPS-em wykonywać utwory polichóralne? Możliwości jest bardzo dużo. Teraz kwestia tylko tego, żeby znaleźć te najlepsze – podsumował prof. Szymon Wyrzykowski.

„Collegium Maiorum” jest jednym z czterech zespołów wokalnych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Więcej o pracy prof. Szymona Wyrzykowskiego z „Collegium Maiorum” w magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Dorota Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty