Polska Morska
Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska Morska
POLSKA MORSKA 6.01
Rozpoczynamy naukę przyszłych pracowników morskich elektrowni wiatrowych. Przy ulicy Willowej w Szczecinie otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore Politechniki Morskiej. Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk zaznaczył, że wyprzedzamy pewne wydarzenia, uczymy pracowników, choć jeszcze nie mamy żadnego wiatraka na morzu.

Jak działa symulator turbiny wiatrowej, jedyne takie urządzenie w Polsce - o tym opowiada Artur Bejger prorektor Politechniki Morskiej. Symulator turbiny zmontowano przy budynku Politechniki Morskiej przy ulicy Willowej.

Mamy pozwolenie na budowę dla Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego, które powstanie przy ulicy Dębogórskiej w Szczecinie. Prace projektowe zostały zakończone . Pierwsze roboty już się rozpoczęły. Po wybudowaniu nabrzeża przy Dębogórskiej będzie cumował Statek Szkoleniowy Politechniki Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.

27 czerwca rozpoczyna się 10 Międzynarodowy Kongres Morski. Patronat honorowy i nadzór merytoryczny nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Morski Pomorza Zachodniego mówi Dariusz Smoliński z Klastra.
POLSKA MORSKA - 25 05
Rozpoczęła się budowa terminalu instalacyjnego morskich elektrowni wiatrowych w Świnoujściu. To wspólne przedsięwzięcie Orlenu i Zarządu Portu. W najbliższym czasie port wyłoni wykonawcę nabrzeży dla terminalu. Teraz trwają prace rozbiórkowe i porządkowe w miejscu gdzie powstaną place składowe.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry .Zakłada ona m.in. ogromny program inwestycyjny w ramach, którego mają powstać nowe sieci kanalizacyjne, będą też zmodernizowane lub wybudowane oczyszczalnie ścieków mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Celem nowej specustawy o rewitalizacji rzeki Odry jest zapobieżenie podobnym zdarzeniom jakie miały miejsce w ubiegłym roku.

Stocznia Wulkan inwestuje. Dla przypomnienia - to dawna Stocznia Szczecińska. Zakład przygotowuje się do montażu dużych konstrukcji stalowych. W tym celu prowadzi prace na pochylni Odra Nowa, które mają na celu przystosowanie tego obiektu do takiej produkcji.
POLSKA MORSKA 18 05
Na przełomie 2023 i 2024 roku gazoport w Świnoujściu zwiększy swoje moce regazyfikacyjne do ponad 8 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Wtedy zakończy się rozbudowa gazoportu o trzeci zbiornik i nowe nabrzeże. Obecnie trwa montaż instalacji - mówi Iwona Dominiak z firmy Gaz System.

Nowoczesne laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych otwarto na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie. W laboratorium zainstalowano nowoczesny sorter, jaki używany jest m.in. w firmach do segregowania przesyłek mówi profesor Stanisław Iwan dziekan Wydziału. Laboratorium otwarto w ramach obchodów XX-lecia powstania Wydziału Inżynieryjno Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej.

Pierwszy budynek tzw. szczecińskiej Wenecji przy ulicy Kolumba zostanie wyremontowany. Wody Polskie podpisały umowę z firmą Budimex, która zaprojektuje i wyremontuje obiekt.
Polska Morska (11.05.2023)
W Świnoujściu rozpoczęły się prace rozbiórkowe i przygotowanie terenu pod budowę terminala instalacyjnego dla morskich elektrowni wiatrowych. To zapowiadana inwestycja jednej ze spółek Orlenu poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przy ulicy Willowej otworzono natomiast Centrum Szkoleniowe Offshore, które ma uczyć przyszłych pracowników obsługujących morskie elektrownie wiatrowe. Na terenie uczelni uruchomiono także siłownię wiatrową. Choć posiada ona wszystkie systemy, to jednak nie produkuje prądu a służy celom szkoleniowym.

To armator, który został zbudowany od podstaw. Unibaltic obchodzi dwudziestolecie istnienia. To szczeciński armator, który zajmuje się głównie przewozem chemikaliów.

80 procent drogi wodnej od Przekopu Mierzei Wiślanej do Elbląga wybudowane. Na rzecz Elbląg powstał tez most obrotowy, dotychczas w tym miejscu była przeprawa pontonowa. Ale to nie jedyna inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni. Zaglądamy co słychać na wschodnim wybrzeżu mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.
Polska Morska (04.05.2023)
Modernizacja Terminala Promowego w Świnoujściu zrealizowana w 90 procentach. We wrześniu terminal ma być gotowy, zaś odebrany jeszcze w tym roku. Dzięki modernizacji Terminal będzie mógł przyjmować najdłuższe promy pływające na Bałtyku oraz prowadzić przeładunek transportów inter-modalnych mówi Marek Kowalewski prezes Terminalu Promowego w Świnoujściu.

To już prawie pewne powstanie nowy tor podejściowy do portu w Świnoujściu. Będzie on omijał wody sporne z Niemcami. Tor ma mieć 17 metrów głębokości i 500 metrów szerokości - mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

PGE i duński Orsted zawarły ze spółką Siemens Gamesa kontrakt na dostawę 107 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Łączna moc wszystkich turbin ma wynieść 1 498 MW (1,5 GW). Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział, że to największa inwestycja tego typu realizowana na Bałtyku i jedna z największych na świecie. Spółki spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku. Cały projekt, czyli morskie farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, ma być gotowy w 2030 roku.

W Węgorzynie powstanie pomost pływający. konstrukcja będzie żelbetonowa. Ciekawostką jest fakt że pomost wybuduje stocznia Halkon, która od pewnego czasu specjalizuje się w konstrukcjach żelbetonowych, głownie pomostach. Ale właśnie wraca do produkcji statków mówi Tomasz Szczepanik z firmy Halkon.
Polska Morska (27.04.2023)
- To decyzje premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku spowodowały że dziś mówimy o terminie zakończenia budowy Tunelu w Świnoujściu - przypomniał Janusz Żmurkiewicz prezydent Świnoujścia. Jest już data otwarcia tunelu. Sam prezydent przyznaje, że tunel budowano pół wieku.

Jutro port w Kołobrzegu dołączy do tych portów z których może być eksportowane zboże z Ukrainy. Przypomnijmy to jedyny port samorządowy, który znalazł się na rządowej liście. Przez port w Kołobrzegu cały czas odbywa się eksport zbóż z Ukrainy głownie kukurydzy. O wpisaniu portu na listę mówił w Kołobrzegu poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

Kilkadziesiąt fragmentów bombowca B 17 odkryli studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas badań na Zalewie Szczecińskim. O wynikach poszukiwań poinformowano na konferencji prasowej. Znaleziono m.in. dwa silniki bombowca i skrzydło. Nadal poszukiwani są trzej członkowie załogi B 17, którzy zginęli podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach podczas II wojny światowej.
1234567