Czas na Prawo
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas na Prawo
  • "Czas na Prawo" - prowadzący Krzysztof Kukliński
  • Premiera w każdy poniedziałek około godziny 19:30 na antenie Radia Szczecin.

Nieznajomość prawa szkodzi - często w naszej pracy dziennikarskiej spotykamy się z problemami ludzi, którzy nie radzą sobie w sytuacjach, gdy potrzebna jest fachowa prawnicza wiedza. Z pomocą przychodzi nasza audycja "Czas na prawo", tworzona przy współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

US
Czas na Prawo (23.05.2023) - Uciążliwy lokator
Jeden z najczęstszych problemów, zgłaszanych przez naszych słuchaczy audycji "Czas Reakcji" - uciążliwi lokatorzy. Słyszeliśmy historie wręcz niewiarygodne: nieustające libacje alkoholowe, patologiczne zbieractwo, rozpalanie ognisk w mieszkaniu, dewastacje mienia wspólnego, itd. Współmieszkańcy rozpaczliwie szukają sposobu, jak pozbyć się lokatora, który ich życie zamienia w koszmar. W tym programie próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Czas na Prawo (16.05.2023) - Cofnięcie darowizny
Darowizny to jedne z najczęściej zawieranych umów. Bywa, że dotyczą bardzo wartościowych przedmiotów, jak np. mieszkanie i bywa, że darczyńca, po jakimś czasie, pożałuje swojego działania. Czy darowiznę można cofnąć? Na to pytanie odpowiadamy w tym programie.
Czas na Prawo (09.05.2023) - Umowa o pracę
Umowa o dzieło, to chętnie wykorzystywany sposób na zatrudnienie pracownika, bez ponoszenia kosztów związanych z ubezpieczeniami i bez obowiązków wynikających z prawa pracy. Bywa, że rzeczywiście praca ma charakter "dzieła" wykonywanego dla pracodawcy. Bywa również, że taka umowa jest wręcz korzystna i pożądana przez pracownika. Jednak bywa i tak, że praca ma wszelkie znamiona pracy na umowę, jednak pracodawca unika jej podpisania.
Czas na Prawo (25.04.2023) - Prawa pokrzywdzonych
Kradzież, napaść, oszustwo, to tylko niektóre rodzaje przestępstw, które mogą dotknąć każdego z nas. Nikt chyba nie jest przygotowany na taką sytuację. W pierwszym odruchu wzywamy policję, informujemy organy ścigania o tym, że padliśmy ofiarą jakiegoś przestępstwa. Dobrze jest pamiętać o tym, że na tym nasza rola się nie kończy.
Żeby doprowadzić sprawę do końca, czyli do wykrycia i skazania sprawcy, ale także do uzyskania zadośćuczynienia, czy odszkodowania, niezbędny jest nasz aktywny udział na każdym etapie postępowania.
Czas na Prawo (18.04.2023) - Rodzaje testamentów
Kontynuujemy temat testamentów w naszym programie. Tym razem nasz gość, adwokat Jakub Lewandowski, omawia rodzaje testamentów. Niektóre z form oświadczenia ostatniej woli mogą zaskakiwać.
Czas na Prawo (20.02.2023) - Akademia Młodego Prawnika
Znajomość prawa to konieczność. Mają tego świadomość dorośli. Czy można jednak zainteresować się tematyką prawną dla czystej przyjemności? Czy prawo może być atrakcyjną przygodą dla dzieci? Akademia Młodego Prawnika, organizowana przez Wydział Prawa i Administracji US udowadnia, że tak. Dlatego rusza właśnie druga edycja projektu.
O szczegółach w kolejnym odcinku programu.
Czas na Prawo (30.01.2023) - Testament
Czy warto zrobić testament i jak to zrobić, żeby nikt, a zwłaszcza sąd, nie miał wątpliwości, jaka była nasza ostatnia wola? O tym jest kolejny program.
Czas na Prawo (23.01.2023) - Obrona konieczna
Kolejny program jest po części kontynuacją odcinka, w którym mowa była o mirze domowym.
Naruszenie miru domowego jest przestępstwem, przed którym można się bronić.
To właśnie jest obrona konieczna. Oczywiście, nie ogranicza się ona jedynie do naruszenia miru domowego.
Czas na Prawo (16.01.2023) - Mir domowy
Naruszenie miru domowego, to kolejny temat naszego programu.
Wejście na teren cudzej posesji: mieszkania, domu, ogrodzonego terenu, może skutkować wszczęciem postępowania karnego. Uwaga: przepisy dotyczące miru domowego nie chronią tylko właściciela nieruchomości. Z problemem tym zderzają się także wynajmujący mieszkania, którzy mają do czynienia z nieuczciwymi najemcami.
123456