Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdą Środę o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (06.12.2023) - Weryfikacja dwuetapowa – bezpieczeństwo w Internecie
Ilość niebezpiecznych sytuacji przybywa wraz z lawinowo rosnącym systemem e-usług. Jest to szczególnie istotny problem, gdy w chodzą w grę nasze zakupy czy konta bankowe. Cyfrowa przestępczość staje się coraz większym problemem. Stąd jak najbardziej uzasadnione jest promowanie takich rozwiązań jak weryfikacja dwuetapowa.
Cyfrowe Rewolucje (29.11.2023) - Co dalej z telewizją naziemną
Mimo, że telewizja naziemna nie jest dziś dominującym medium i musiała ustąpić pola mediom związanym z Internetem to wciąż zajmuje wysoką pozycję i ma wielu odbiorców. Rynek mediów jednak wciąż się zmienia i wymusza również zmiany technologiczne. Istotne decyzje mają zostać podjęte na przełomie listopada i grudnia na specjalnym spotkaniu w Dubaju poświęconym m.in. przyszłości telewizji naziemnej.
Cyfrowe Rewolucje (22.11.2023) - Cyfrowi czyściciele
Chiny stanowią dziś największego, cyfrowego konkurenta amerykańskich korporacji i strat-upów z zakresu nowych technologii. Chińskie platformy cyfrowe to ogromne korporacje, które posiadają setki milionów unikalnych kont. Urząd ds. cyberprzestrzeni w Chinach rozpoczął na początku kwietnia akcję czyszczenia internetu.
Cyfrowe Rewolucje (15.11.2023) - Ogromna kara dla Meta
Korporacja Meta, właściciel Facebooka, Instagram i Whatsappa została zobowiązana do zapłacenia ogromnej kary w wysokości 1,2 mld euro. Sprawa jak w wielu poprzednich wypadkach dotyczy danych zbieranych przez Facebooka.
Cyfrowe Rewolucje (8.11.2023) - Włosi – porządkują działanie ChatGPT
Działanie ChataGPT od początku jego udostępnienia budzi szereg wątpliwości. Okazuje się, że dotyczy to nie tylko sposobu wchodzenia w interakcje z ludźmi, ale też innych aspektów jego funkcjonowania. Włosi jako jedni z pierwszych w Europie podjęli próbę uporządkowania jego działania.
Cyfrowe Rewolucje (22.06.2023) - Czy sztuczna inteligencja oczyści Internet?
Z rozwojem sztucznej inteligencji wiąże się wiele nadziei, ale pojawia się również wiele niepokojących sygnałów, które zmuszają do stawianiu pytań o przyszłość naszej cywilizacji. Wśród pozytywnych zastosowań pojawiła się propozycja uczynienia ze sztucznej inteligencji narzędzia do czyszczenia zasobów sieci.
Cyfrowe Rewolucje (15.06.2023) - Patostreaming – kolejne zagrożenie w sieci
Do katalogu zagrożeń płynących z sieci dołącza jeszcze jedno określane jako patostreaming. Są to transmisje internetowe realizowane na serwisach, które na to pozwalają a prezentujące zachowania, które nie są zgodne z normami społecznymi np. bójki, wulgaryzmy, przemoc czy libacje alkoholowe.
Cyfrowe Rewolucje (08.06.2023) - W trosce o dzieci
W wielu krajach europejskich (np. Francji czy Wielkiej Brytanii) i nie tylko europejskich przygotowywane są rozwiązania prawne na poziomie rządowym mające w znaczący sposób ograniczyć dostęp do pornografii. Do tych propozycji ostatnio dołączył polski rząd z własnym projektem.
Cyfrowe Rewolucje (01.06.2023) - Hasło w sieci – czy jesteśmy bezpieczni?
Coraz więcej spraw załatwimy za pośrednictwem Internetu. Dotyczy to już nie tylko zakupów i bankowości, ale także administracji czy edukacji. Zazwyczaj wiąże się to z całą masą profili, kont i haseł, które musimy zapamiętać. Czy skutecznie zabezpieczają nasze dane?
1234567