Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

główne(36)
główne(36)
Wiele osób marzy o wybudowaniu swojego domu od podstaw. Oczywiście wiąże się to jednak ze sporymi wydatkami. Nie zawsze inwestycję trzeba finansować z własnych oszczędności. Warto dowiedzieć się, czym jest kredyt na budowę domu i jak się do niego przygotować.

Własny dom na wyciągnięcie ręki

Boom na rynku nieruchomości dotyczy nie tylko inwestycji deweloperskich. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego tylko w 2021 roku wydano 130 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Oczywiście znaczna część tych inwestycji była finansowana poprzez kredyt na budowę domu.

Łącznie w 2021 roku, jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, udzielono ponad ćwierć miliona kredytów hipotecznych na łączną kwotę niemal 86 mld zł. Obecnie sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza ze względu na wysokie stopy procentowe i zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych. Z uzyskaniem wsparcia nie trzeba jednak czekać. Również w tym okresie uda się znaleźć interesującą propozycję banku.


Na czym polega kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu należy do gamy kredytów hipotecznych. W jego przypadku, podobnie jak przy standardowych kredytach mieszkaniowych, podstawowym zabezpieczeniem banku jest hipoteka nieruchomości. Nie różnią się również warunki, które będzie w stanie zaoferować instytucja.

Oczywiście zupełnie inaczej prezentuje się jednak pozyskanie finansowania. Kredytobiorca nie nabywa istniejącego już domu czy mieszkania, ale prowadzi inwestycję mającą na celu budowę nieruchomości. Przekłada się to na wymagania banku oraz przebieg samej procedury. Wypłata środków jest podzielona na etapy skorelowane z postępem prac budowlanych. Od ich ukończenia zależy więc zwolnienie kolejnych transz.


Budowadomu na kredyt: czy to się opłaca?

W dobie wysokich stóp procentowych i wysokich cen działek oraz materiałów wiele osób zastanawia się, czy to odpowiedni moment na budowę domu oraz wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Trudna sytuacja nie oznacza jednak, że uzyskanie korzystnego finansowania oraz znalezienie oszczędności będzie niemożliwe. Warto postawić na ekspercką wiedzę dostępną w serwisie BlogKredytowy i znaleźć kredyt na budowę domu dostosowany do indywidualnych oczekiwań.

Dobre przygotowanie i dobranie odpowiednich warunków sprawią, że uda się uniknąć zbędnego ryzyka i zyskać w dłuższej perspektywie.


Warunki uzyskania kredytu na dom

Proces wnioskowania o kredyt tego typu różni się pod kilkoma względami od innych kredytów hipotecznych. Poza standardowymi dokumentami, pozwalającymi na ocenę zdolności kredytowej i wiarygodności kredytobiorców, konieczne okaże się przygotowanie między innymi kosztorysu budowlanego oraz planu budowy. Ich sporządzeniem powinni zająć się profesjonaliści.

Częstym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest niedoszacowanie kwoty kredytu. To natomiast może utrudnić lub nawet uniemożliwić otrzymanie kolejnych transz i ukończenie inwestycji zgodnie z zakładanym planem.


Jak wziąć kredyt na budowę domu? Zdolność i wkład własny

Zazwyczaj kredyt na budowę domu opiewa na wysoką kwotę. Wynika to również z wewnętrznych regulacji banków, które definiują minimalną kwotę niezbędną do wybudowania metra kwadratowego nieruchomości. To natomiast przekłada się na oczekiwania względem zdolności kredytowej klienta oraz wnoszonego wkładu własnego. Instytucje zwykle oczekują minimum 10 lub 20% wartości nieruchomości.

Co ważne: nie musi być to jedynie gotówka. W przypadku kredytu na budowę domu jako wkład własny może zostać zaliczona również wartość działki budowlanej lub poniesionych dotychczas wydatków (związanych np. z nabyciem projektu domu). To natomiast znaczne ułatwienie w procesie wnioskowania.

Artykuły sponsorowane

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty