Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Już od pierwszych lat edukacji przekonuje się uczniów, że wykształcenie będzie miało realny wpływ na ich przyszły sukces zawodowy i status materialny. W takim przeświadczeniu postępuje też wielu rodziców, którzy motywują swoje dzieci do nauki i wydają spore sumy na różne zajęcia dodatkowe. Zobacz, czy dyplom ma jeszcze jakieś znaczenie na współczesnym rynku pracy!

Istnieją zawody, których wykonywanie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji poświadczonych poprzez dyplom. Dotyczy to np. lekarzy, prawników i pracowników wielu branż technicznych. Takie kwestie regulowane są przez prawo. Jednak na stanowiskach, które nie posiadają takich ograniczeń, pracodawca może zatrudniać pracowników sposób bardziej dowolny. Co liczy się na współczesnym rynku pracy?

Specyfika rynku pracy w danej okolicy

Jedną z podstawowych kwestii jest zapoznanie się z perspektywami zawodowymi, jakie dają lokalne firmy. Również, jeśli rozważasz przeprowadzkę, to warto dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice danego rynku pracy. Np. Łódź jest miastem z dość specyficznymi perspektywami zawodowymi, coraz większe znaczenie mają tu firmy działające w tzw. zielonym sektorze – więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-jest-praca-w-Lodzi-8227439.html. Rynek pracy premiuje także osoby, które wykazują mobilność i chęć rozwoju lub podejmują próby przebranżowienia.

Zawody przyszłości

Wśród najdynamiczniej rozwijających się branż można z pewnością wymienić IT. Dane dotyczące zarobków w zawodach związanych z programowaniem znajdziesz na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rynek-pracy-w-Rzeszowie-Jakie-kierunki-warto-ukonczyc-by-znalezc-zatrudnienie-8267925.html. Osoby, które wybrały studia informatyczne, mogą otrzymywać wynagrodzenie wyższe, niż w innych zawodach. Do grupy dobrze płatnych branż należą także te związane z marketingiem, szczególnie e-commerce. Wśród zawodów przyszłości wymienia się również te, które będą zajmowały się transformacją energetyczną i szeroko pojętymi działaniami z zakresu ekologii. Jednak nie warto kierować się jedynie obecnym zapotrzebowaniem. Szanse na rynku pracy to kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów, ale ważne są również własne zainteresowania i predyspozycje.

Kierunki studiów dające konkretne umiejętności

Zdobywanie wykształcenia na uczelni wyższej wcale nie musi oznaczać wprowadzenia w tajniki danego zawodu. To bolączka polskich uczelni, które często przekazują wiedzę, która nie jest przydatna w pracy. Wielu absolwentów wyższych uczelni po otrzymaniu dyplomu nie czuje się w pełni przygotowanymi do podjęcia pracy na stanowisku zgodnym ze swoim kierunkiem. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór uczelni. Kierowanie się prestiżem danego uniwersytetu może okazać się błędną decyzją. Lepiej wziąć pod uwagę to, czy w programie są uwzględnione zajęcia rozwijające umiejętności praktyczne. Dane dotyczące tego, jak absolwenci uczelni radzą sobie na rynku pracy, powinny być jednym z kluczowych argumentów decydujących o wyborze studiów.

Zdobywanie doświadczenia w branży

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na studia, czy od razu wkraczasz na rynek pracy, konieczne jest rozwijanie swojego CV i zdobywanie praktycznych umiejętności. W niektórych branżach jest to ważniejsze od wykształcenia. Potencjalnego pracodawcę najbardziej interesują Twoje praktyczne umiejętności i jakość wykonywanej pracy. Dlatego dobrze jest jak najwcześniej zacząć zdobywać doświadczenie, uczęszczać na dodatkowe kursy i szkolenia oraz budować własne portfolio.

Czy dyplom gwarantuje lepsze zarobki?

Ukończenie studiów wymaga dużego nakładu czasu i pracy, często też wiąże się ze sporymi opłatami. Dlatego warto przemyśleć, czy jest to wysiłek opłacalny. Wiele zależy też nie tylko od samego kierunku, ale również od konkretnej osoby. Kariery absolwentów tego samego kierunku mogą układać się przecież w różny sposób. Dyplom może pomóc zdobyć lepszą pracę, jednak nie jest jej gwarancją.

Artykuły sponsorowane

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty