Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Stany Zjednoczone. Fot. Maria Walas
Stany Zjednoczone. Fot. Maria Walas
2 maja to, już po raz czternasty, Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowił go Sejm na wniosek Senatu w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Szacuje się, że poza granicami Polski mieszka ponad 21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii to Stany Zjednoczone (mieszka tam ponad dziewięć milionów naszych rodaków), Niemcy (dwa miliony) i Brazylia (ponad 1,8 mln osób).

Największa część Polonusów osiadła w Chicago, Nowym Jorku oraz Detroit. Ale to zaczęło się ostatnio zmieniać. W ostatnich lata Polacy masowo przenoszą się z północnych regionów USA na Florydę. Decydują o tym przede wszystkim względy finansowe. Ten trend zauważa agent nieruchomości Jacek Winnik. Podkreśla on, że od dłuższego czasu otrzymuje wiele telefonów od rodaków z Wietrznego Miasta z prośbą o pomoc w wyszukaniu nieruchomości na Florydzie oraz w przeprowadzeniu wszelkich formalności z jej kupnem.

Jacek Winnik mówi, że nasi rodacy decydują się na przenosiny, bo koszty życia, a co za tym idzie podatki tutaj są dużo mniejsze. - Na Florydzie płacimy trochę mniej niż połowa jakiejkolwiek nieruchomości w Chicago - tłumaczy Winnik.

- W dalszym ciągu największą w USA pozostaje jednak chicagowska Polonia - podkreśla Grażyna Zajączkowska ze Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego. - 936 tysięcy ludzi zgłosiło, że jest pochodzenia polskiego. Z tego około 146 tysięcy twierdzi, że w domu używa języka polskiego.

Są to dane ostatniego spisu powszechnego.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty