Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. wikimedia.org/Łeba
Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. wikimedia.org/Łeba
Obraz "Matka Boska AK".
Obraz "Matka Boska AK".
W Muzeum Powstania Warszawskiego pośmiertnie uhonorowano Irenę Pokrzywnicką, malarkę obrazu „Matka Boska AK” i księdza Apolinarego Leśniewskiego, który ten obraz ukrywał w czasie wojny i po jej zakończeniu.
Irena Pokrzywnicka została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Ksiądz Apolinary Leśniewski, kapelan Armii Krajowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim orderu.

Piotr Korycki, autor filmu o obrazie "Matka Boska AK", zwraca uwagę na to, że dzieło żyje w świadomości uczestników Powstania Warszawskiego do dzisiaj. - Niektórzy powstańcy czy nawet ich rodziny do dzisiaj przechowują odbitki tego obrazu zrobione podczas Powstania Warszawskiego metodą fotograficzną przez Irenę Pokrzywnicką i przy pomocy studentek ASP były ręcznie kolorowane - mówi Korycki.

Na odwrocie obrazki mają modlitwę ułożoną przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce Filippo Cortesiego.

Obraz przedstawia Matkę Boską Częstochowska osłaniającą płaszczem powstańca warszawskiego. Maryja trzyma na ręku Dzieciątko Jezus, które wieńczy głowę mężczyzny wawrzynem - symbolem zwycięstwa, ale i męczeństwa. W tle widać walczącą Warszawę.

Krewna księdza Apolinarego Barbara Leśniewska-Wekka mówi, że rodzina nie widziała o ukrywanym przez niego obrazie. - Musiało upłynąć wiele lat, wiele rzeczy musiało się wydarzyć, żeby można było w pełni docenić, że nie był to tylko proboszcz, czy ksiądz, ale też i wspaniały człowiek, żołnierz - mówi Beata Leśniewska-Wekka.

Obecnie obraz jest w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.
Materiał Katarzyny Ingram z IAR

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty