Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Demonstracje na ulicach Warszawy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Demonstracje na ulicach Warszawy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W Warszawie odbyły się dwie demonstracje - jedna zorganizowana przez Związek Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, druga Komitetu Obrony Demokracji.
Pamięć o stanie wojennym jest konieczna - przekonywał Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Warszawie na Placu Trzech Krzyży podczas organizowanych przez Związek Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym obchodów 35 rocznicy jego wprowadzenia, Kaczyński wyjaśnił, że upamiętnianie tego tragicznego wydarzenia buduje wspólnotę. Nie pozwala zapomnieć, że komunizm był ustrojem, który łamał wszystkie prawa.

- Ciągle w Polsce są ludzie, którzy tego wszystkiego nie chcą przyjąć do wiadomości. Musimy ich przekonywać, ciągle pamiętać dla siebie, dla nich, dla młodszych pokoleń. Żeby one nie zapomniały, nie dały się oszukać, żeby wiedziały co Polskę spotkało w trakcie II wojny światowej i po niej. By wiedziały, że zawsze przed takim biegiem historii musimy się bronić - mówił Kaczyński.

W uroczystości prócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego uczestniczyli opozycjoniści. Wśród nich Andrzej Gwiazda z małżonką, Zofia Romaszewska, damy i kawalerowie Orderu Orła Białego, odznaczone we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę opozycjonistki oraz premier Beata Szydło i ministrowie jej gabinetu, marszałkowie Sejmu i Senatu.

Po manifestacji delegacja PiS złożyła kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu.

Wcześniej przed siedzibę PiS na ulicy Nowogrodzkiej dotarli uczestnicy marszu Komitetu Obrony Demokracji. Po drodze spotkali na swojej drodze grupę wznoszącą antykomunistyczne hasła. Jak mówił Wojciech Woźniak - wiceprezes stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Szczecinie - w Polsce trzeba przywrócić właściwe postrzeganie tego, co wydarzyło się w stanie wojennym.

- Ponad 100 osób zostało zamordowanych w stanie wojennym, tysiące aresztowanych, wyrzuconych z pracy, katowanych w komisariatach milicji. To nie jest tak, jak się teraz pokazuje, że stan wojenny to była igraszka. My jako obywatele, byli więźniowie, internowani, staramy się zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu tej daty do celów politycznych - mówił Woźniak.

Marsz odbywał się pod hasłem "Stop dewastacji Polski". Uczestniczyli w nim oprócz działaczy KOD-u, także członkowie dawnej opozycji antykomunistycznej: m.in. Władysław Frasyniuk i Krzysztof Łoziński, a także politycy, w tym Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.
Pamięć o stanie wojennym jest konieczna - przekonywał Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.
Jak mówił Wojciech Woźniak - wiceprezes stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Szczecinie - w Polsce trzeba przywrócić właściwe postrzeganie tego, co wydarzyło się w stanie wojennym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty