Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

W Warszawie uroczystości z okazji święta rozpoczną się o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Warszawie uroczystości z okazji święta rozpoczną się o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
"Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości" - to hasło przypadającego na wtorek Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Organizatorzy zwracają w tym roku uwagę na wykorzystywanie dwóch lub większej liczby języków jako narzędzi uczenia się i zdobywania wiedzy. Podkreślają, że rodzimy dialekt, czyli język społeczności lokalnej do której się przynależy i język ojczysty mają decydujące znaczenie w edukacji.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 12 lat temu.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Języka Ojczystego odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu. W Warszawie uroczystości z okazji święta rozpoczną się o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim. W trakcie uroczystości Andrzej Duda ogłosi nazwisko laureata Nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” i wręczy wyróżnienie laureatowi. W ubiegłym roku uhonorowany został Jerzy Bartmiński, profesor zwyczajny w Instytucie Slawistyki PAN.

Prezydent ujawni również tytuł dzieła na Narodowe Czytanie 2017, które odbędzie się we wrześniu. W tym roku Polacy mogli wybierać spośród czterech tytułów - "Przedwiośnia" Żeromskiego, "Pamiątek Soplicy" Rzewuskiego, "Beniowskiego" Słowackiego i "Wesela" Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012. Rok temu po raz pierwszy mogliśmy wybrać lekturę w głosowaniu.

W ramach obchodów Języka Ojczystego odbędzie się również Lekcja RP poświęcona polszczyźnie.

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6 do 7 tysięcy. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców, co do klasyfikacji niektórych jako odrębnych języków bądź dialektów. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej.
Relacja Rafała Motriuka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty