Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Mucha, szef Kancelarii Prezydenta potwierdził, że trwają konsultacje w sprawie projektu ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Politycy partii opozycyjnych deklarowali w radiowej Trójce gotowość wsparcia działań legislacyjnych Andrzeja Dudy.
Minister Paweł Mucha mówił, że prezydenckie projekty aktów prawnych będą gotowe w zapowiedzianym w oświadczeniu terminie dwóch miesięcy. Wyjaśnił, że prace związane ze zmianą ustaw są obecnie na etapie konsultacji. Minister zaznaczył, że "prezydent Andrzej Duda podziela pogląd większości Polaków oraz Prawa i Sprawiedliwości, że taka reforma jest niezbędna".

Politycy ugrupowań opozycyjnych deklarują gotowość pomocy prezydentowi w tworzeniu nowych rozwiązań prawnych.

Grzegorz Długi mówił w imieniu klubu Kukiz'15, że samo poprawienie zawetowanych ustaw pod kątem zgodności z Konstytucją to za mało, bo polskiemu sądownictwu potrzebna jest gruntowna zmiana. Poseł liczy na to, że jego ugrupowanie wesprze obóz prezydencki w pracach zmierzających do reformy, która spowoduje lepszą pracę polskich sądów i przywrócenie w nich mocno nadszarpniętego obecnie autorytetu państwa. Grzegorz Długi zaznaczył, że "chodzi o wsparcie polityczne".

Pomocy - jak mówił Rafał Grupiński - jest gotowa także udzielić Platforma Obywatelska. Jeśli prezydent wykaże wolę współpracy nie tylko z ekspertami, ale i z opozycją, to PO chętnie ją podejmie. "Jesteśmy do dyspozycji" - mówił Rafał Grupiński. Poseł PO dodał, że jego partia, w porozumieniu z innymi parlamentarnymi ugrupowaniami opozycyjnymi pracuje nad własnym projektem reformy sądownictwa.

Barbara Dolniak z Nowoczesnej podkreślała, że jej partii również zależy, by reforma usprawniła działanie wymiaru sprawiedliwości. Dlatego jest szeroko otwarta na współpracę ekspertów, prawników oraz posłów-prawników.

Zdaniem reprezentującego Polskie Stronnictwo Ludowe Jarosława Kalinowskiego decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywać dwóch ustaw reformujących sądownictwo, była korzystna z punktu widzenia zastrzeżeń Unii Europejskiej. Europoseł przekonywał, że prezydenckie weta sprawiły, że nie jest uruchamiany przeciw Polsce artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej. "Wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej zostało wstrzymane" - mówił Jarosław Kalinowski.

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości uzależnił włączenie się jego ugrupowania do konsultacji od woli prezydenta. Zaznaczył, że "gotowość jest oczywista - była deklarowana od samego początku". Poseł przypomniał, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że cały kierowany przez niego resort jest gotów włączyć się w prowadzone przez prezydenta konsultacje, a także służyć prezydentowi swoim zapleczem eksperckim.

Jacek Sasin dziękował jednocześnie Andrzejowi Dudzie za to, że wetując ustawy - jak mówił poseł - "nie odsunął od siebie problemu, (...) ale wziął na siebie ciężar [przygotowania nowych ustaw i podjął] (...) ryzyko, że stanie się obiektem ataku ze strony opozycji, który widzieliśmy podczas prac parlamentarnych". Przedstawiciel PiS podkreślał, że sądownictwa nie da się reformować bez zmian kadrowych w sądach.

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy reformujące sądownictwo autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie zapowiedział przygotowanie, wraz z ekspertami, własnych projektów reform Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.
Minister Paweł Mucha mówił, że prezydenckie ustawy będą gotowe w zapowiedzianym terminie.
W imieniu klubu Kukiz'15 Grzegorz Długi mówił, że samo poprawienie zawetowanych ustaw pod kątem zgodności z Konstytucją to za mało, bo polskiemu sądownictwu potrzebna jest gruntowna zmiana.
Pomocy - jak mówił Rafał Grupiński - jest gotowa także udzielić Platforma Obywatelska.
Barbara Dolniak z Nowoczesnej podkreślała, że jej partii zależy, by reforma poprawiła działanie wymiaru sprawiedliwości.
Zdaniem reprezentującego Polskie Stronnictwo Ludowe europosła Jarosława Kalinowskiego decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywać dwóch ustaw reformujących sądownictwo, była korzystna z punktu widzenia zastrzeżeń Unii Europejskiej.
Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości uzależnił włącznie się jego ugrupowania do konsultacji od woli prezydenta.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty