Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
78 lat temu w Warszawie powołano Służbę Zwycięstwu Polski - pierwszą konspiracyjną organizację niepodległościową w czasie II wojny światowej. Dała ona początek Polskiemu Państwu Podziemnemu, które - jak zgodnie podkreślają historycy - ze swą strukturą administracyjno-wojskową było wyjątkiem na tle Europy.
Polskie Państwo Podziemne to nie tylko licząca 400 tysięcy żołnierzy Armia Krajowa. To również pełna struktura państwowa z legalnie działającym rządem emigracyjnym.

- Poczynając od wymiaru sprawiedliwości, po tak niezwykłe dla czasu wojennego sprawy jak na przykład kultura czy oświata - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jednym z symboli podziemnego państwa jest Jan Kozielewski, na świecie znany jako Jan Karski. To emisariusz podziemia, który upomniał się u rządzących światem o mordowanych przez Niemców polskich Żydów. Ich zagładę Karski widział między innymi w warszawskim getcie.

Polskie Państwo Podziemne przestało istnieć w lipcu 1945 roku, w wyniku samorozwiązania Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj, w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie.

Główne uroczystości rocznicowe, z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, odbędą się w środę o godzinie 14 w Warszawie przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty