Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Palestyna. Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-107955 (domena publiczna)
Palestyna. Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-107955 (domena publiczna)
Ponad 600 Palestyńczyków protestowało w sobotę wieczorem w miastach na Zachodnim Brzegu. Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób.
Wieczorem Palestyńczycy wyszli na ulice 20 miast na Zachodnim Brzegu i ponownie starli się z policją i wojskiem. Z kolei w północnym Izraelu grupa osób arabskiego pochodzenia obrzuciła kamieniami izraelski autobus. Był to pierwszy przypadek protestów w samym Izraelu.

Choć do demonstracji dochodzi w wielu miejscach, ich liczebność maleje. Arabista z Uniwersytetu Warszawskiego George Yacoub mówił w Polskim Radiu, że ryzyko przerodzenia się zamieszek w regularne powstanie jest niewielkie. - Bo jednak głos Palestyńczyków i generalnie Arabów jest taki, że trzeba prowadzić inny rodzaj walki z Izraelem, pokojowy, a nie walka zbrojna czy trzecia intifada - dodał.

Nie kończy się tymczasem pat polityczny. Palestyński prezydent Mahmud Abbas zapowiedział, że nie spotka się z amerykańskim prezydentem Mikiem Pence'em, który ma przylecieć do regionu. Spotkania odmówił też wielki imam wpływowego egipskiego meczetu Al-Azhar w Kairze. Ma to być protest przeciwko, jak argumentują Palestyńczycy, postawieniu się Ameryki po stronie Izraela. Z kolei minister spraw zagranicznych Libanu twierdzi, że na Stany Zjednoczone należy nałożyć sankcje ekonomiczne.

Jerozolima to jeden z najbardziej spornych na świecie terenów. Zachodnia część miasta jest siedzibą izraelskich władz, ale wschodnia, okupowana przez Izrael od 50 lat, a formalnie należąca do Arabów, jest przez Palestyńczyków uznawana za stolicę ich przyszłego państwa. Stare Miasto jest miejscem świętym zarówno dla Żydów, muzułmanów, jak i chrześcijan.

Społeczność międzynarodowa stoi na stanowisku, że nie uzna Jerozolimy jako stolicy Izraela do czasu, aż status miasta nie zostanie uregulowany w wyniku izraelsko-palestyńskich negocjacji.
Relacja Wojciecha Cegielskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty