Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Premier mówiąc o historii relacji polsko-żydowskich podkreślił, że suwerenna Polska nigdy nie wypędzała Żydów. Fot. twitter.com/PremierRP
Premier mówiąc o historii relacji polsko-żydowskich podkreślił, że suwerenna Polska nigdy nie wypędzała Żydów. Fot. twitter.com/PremierRP
Relacje polsko-izraelskie były tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Chełma. Szef polskiego rządu odniósł się do trwającego od kilku tygodni konfliktu wokół nowelizacji ustawy o IPN.
- Temat jest dużo ważniejszy niż wydaje się powierzchownie. To nie jest tylko prawda o naszych bohaterach z czasów drugiej wojny światowej. To jest walka o prawdę, a w związku z tym również o to, w jaki sposób świat będzie urządzony. Czy będziemy organizowali nasze życie wokół prawdy, nie tylko historycznej, ale również sprawiedliwości, również zasad współżycia, takiego, jakiego byśmy chcieli, zasad solidarnego współżycia, czy będziemy przykrywać tę prawdę fałszem historycznym - powiedział premier.

Podkreślił, że walka o prawdę historyczną jest wspólnym interesem naszym i współczesnego Izraela.

Mateusz Morawiecki powiedział , że Polska jako naród zasłużyła na drzewo "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", ponieważ to na okupowanych ziemiach polskich Niemcy stosowali największe represje za pomoc Żydom, a jednocześnie to u nas pomagało Żydom najwięcej osób.

- Te liczby, które czasami są podawane, są do siebie nieporównywalne - zauważył premier, przypominając, że w Polsce kara śmierci groziła nie tylko tym, którzy pomagali Żydom, ale i ich rodzinom. Tymczasem w krajach zachodniej Europy karano za to grzywną lub więzieniem. Mateusz Morawiecki powiedział, że na Zachodzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami, a w Polsce państwo podziemne wydawało wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali Żydów.

Premier podkreślił, że wymaga to badań historycznych, ale i głośnego, polskiego "nie" wobec tych, którzy zrównują przestępstwa i zbrodnie czasów komunistycznych wobec Żydów i Holocaust i usiłują Polaków obarczyć odpowiedzialnością za Holocaust.

Premier mówił też o historii obu narodów i ich relacjach. - Mamy prawie tysiąc lat współpracy na jednych ziemiach z Żydami, co nie ma porównania z innymi krajami w Europie, a co za tym idzie na świecie. Żydzi czuli się na naszych ziemiach szczęśliwi. Wielu z nich żyło w Chełmie - dodał Mateusz Morawiecki.

Przed spotkaniem w chełmskiej bibliotece premier złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Szmula Zygielbojma, związanego przed wojną z Chełmem polityka żydowskiej partii Bund i członka Rady Narodowej RP w Londynie.
Premier Mateusz Morawiecki w Chełmie o stosunkach polsko-żydowskich

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty