Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. O tragedii z 10 kwietnia 2010 roku pamiętają także Polacy poza granicami naszego kraju.
W Hamburgu Konsulat Generalny wspólnie z Klubami Gazety Polskiej w tym mieście posadzą na terenie konsulatu "Dąb Pamięci" oraz odsłonią tablicę poświęconą ofiarom katastrofy. Pamiątkowy dąb zostanie posadzony w widocznym miejscu na terenie polskiej placówki dyplomatycznej. - Powstanie tutaj miejsce pamięci narodowej, które będzie przypominać mieszkańcom Hamburga o największej tragedii powojennej Polski - powiedział Polskiemu Radiu Konsul Generalny Piotr Golema.

Jego zdaniem, Polacy mieszkający w Hamburgu są szczególnie powołani do pielęgnowania pamięci o ofiarach tragedii, bowiem w katastrofie zginął wieloletni konsul z tutejszej placówki dyplomatycznej. - Wśród ofiar znajdował się świętej pamięci doktor Andrzej Kremer, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu, który wiele lat spędził w tym mieście - dodał Golema.

W najbliższą niedzielę, 15 kwietnia o godzinie 11, w kościele świętego Józefa w Hamburgu odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Homilię wygłosi ksiądz Stanisław Małkowski z Warszawy.

Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej organizują również Polacy mieszkający na Białorusi oraz pracujący tam polscy dyplomaci. Nabożeństwa i okolicznościowe spotkania odbędą się między innymi w Mińsku, Brześciu i Grodnie. W mińskiej katedrze katolickiej Najświętszej Marii Panny zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin. Odbędzie się też organowy Koncert Pamięci.

Z kolei w Grodnie aktywiści Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, zgromadzą się najpierw przy Krzyżu Katyńskim na miejscowym cmentarzu garnizonowym. Następnie udadzą się do kościoła Pobernardyńskiego na mszę świętą. W Brześciu zostanie odprawiona msza w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Po mszy w klubie Kina Polskiego odbędzie się projekcja filmu "W imię honoru". Natomiast w środę w tym samym miejscu odbędzie się pokaz filmu "Smoleńsk".

Pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej zostanie uczczona również podczas wtorkowego posiedzenia litewskiego Sejmu. Jak poinformowała Polskie Radio Karolina Froloviene, doradczyni Viktorasa Pranckietisa, przewodniczącego litewskiego parlamentu, Sejm uczci pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy minutą ciszy. Viktoras Pranckietis wygłosi też krótkie przemówienie poświęcone ofiarom tej tragedii.

Poseł na Sejm Litwy, Jarosław Narkiewicz z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin powiedział Polskiemu Radiu, że 10 kwietnia 2010 roku to dzień, który jest ważny nie tylko dla każdego Polaka. - Byłem też świadkiem tego jak przeżywali go Litwini tutaj w Sejmie, ponieważ znali wiele osób - mówi Narkiewicz i przypomina, że dwa dni przed katastrofą prezydent Lech Kaczyński przyleciał do Wilna. Była to jego ostatnia wizyta zagraniczna.

- Podczas tamtej wizyty były jak najlepsze chęci polepszania stosunków polsko-litewskich, w tym rozstrzygnięcie wielu problemów Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Ale prezydent poruszał też problemy Litwinów mieszkających w Polsce, w Puńsku - dodał poseł.

Litewski Sejm rozpocznie posiedzenie o godzinie 10. Natomiast wieczorem w wileńskim kościele św. Rafała odbędzie się msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Udział w niej zapowiedział między innymi przewodniczący litewskiego Sejmu.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M rozbił się na terenie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło 96 osób, w tym między innymi prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele władz państwowych oraz członkowie Rodzin Katyńskich. Polska delegacja była w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Relacja Waldemara Maszewskiego/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Włodzimierza Paca/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Kamila Zalewskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty