Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Dar Młodzieży w drodze na Teneryfę odwiedzi jeszcze Bordeaux. Większość uczestników rejsu to studenci szkół morskich ze Szczecina i Gdyni. Rejs promuje polską kulturę, historię i gospodarkę. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Dar Młodzieży w drodze na Teneryfę odwiedzi jeszcze Bordeaux. Większość uczestników rejsu to studenci szkół morskich ze Szczecina i Gdyni. Rejs promuje polską kulturę, historię i gospodarkę. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Z Warszawy do Kapsztadu wyruszyła kolejna grupa śmiałków, którzy pożeglują Darem Młodzieży w ramach Rejsu Niepodległości. Młodzi marynarze to laureaci konkursu patriotycznego, ich zadaniem będzie rejs najsłynniejszą polską fregatą z Kapsztadu w RPA do Singapuru.
Przed wylotem z Warszawy laureaci Rejsu Niepodległości uczcili pamięć powstańców warszawskich.

Przyszli marynarze zdają sobie sprawę, że życie na żaglowcu to przede wszystkim ciężka praca, a klimat południowych mórz może dać się im we znaki. Niektórzy do rejsu przygotowali się solidnie, inni będą improwizować. Jak mówią, liczą na wielką przygodę, poznanie nowych kultur a także pokazanie światu polskiej kultury i opowiedzenie o naszym kraju.

W poniedziałek tuż przed wylotem do RPA, laureaci Rejsu Niepodległości złożyli kwiaty przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, oraz wzięli udział w mszy świętej w kaplicy błogosławionego księdza Józefa Stanka w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak mówi Monika Mostowska z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti - która współorganizuje rejs - żegluga Darem Młodzieży w stulecie odzyskania niepodległości ma również wymiar patriotyczny.

- To był ruch oddolny młodzieży, oni chcieli się utożsamić ze swoimi rówieśnikami, którzy walczyli o niepodległość Polski w powstaniu warszawskim - powiedziała Monika Mostowska.

Przed młodymi żeglarzami nie tylko morskie przygody ale i spotkania w portach. Tam gdzie zawinie fregata młodzi żeglarze będą promować Polskę i opowiadać o polskiej kulturze. Pierwsze spotkanie już w środę w Kapsztadzie. Jak dodaje Monika Mostowska - w RPA nie zabraknie polskich akcentów. Polska młodzież spotka się z miejscowymi młodymi.

- Będzie promocja Polski, specjalna prezentacja a także wymiana tańców narodowych. Wiem, że w walizkach lecą narodowe polskie stroje, w których młodzi żeglarze zatańczą między innymi poloneza i krakowiaka - dodała Monika Mostowska.

W spotkaniu w Kapsztadzie weźmie udział również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk, który spotka się ze swoim odpowiednikiem w rządzie RPA.

Dar Młodzieży z nową załogą liczącą ponad 130 osób wyjdzie z portu w Kapsztadzie 17 sierpnia, następnie przepłynie przez Ocean Indyjski zawijając do portów w Mauritiusie oraz w Dżakarcie. Fregata zawinie do Singapuru 9 października, wtedy nastąpi kolejna wymiana załogi oraz planowane są spotkania dyplomatyczne i biznesowe z udziałem przedstawicieli polskiego rządu.

Rejs Niepodległości to żegluga dookoła świata i promocja Polski w 22 dużych portach świata. W rejsie biorą udział studenci akademii morskich oraz laureaci konkursu patriotycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dar Młodzieży w styczniu weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty