Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Studiujący m.in. w Polsce medycynę Norwegowie skarżą się, że są poddawani na uczelniach psychicznej presji. Jeden na trzech studentów narzeka na depresję i inne zburzenia psychiczne, tak wynika z norweskiego Badania Zdrowia i Samopoczucia Studentów.
W ankiecie brało udział 350 studiujących w Europie Wschodniej Norwegów. Prawie wszyscy to studenci medycyny, stomatologii czy weterynarii. Twierdzą, że aby sprostać wyzwaniom związanym ze studiowaniem na uczelniach Europy Wschodniej, muszą częściej niż studenci w innych krajach zażywać leki zwiększające wydajność umysłową. Narzekają, że są często mobbingowani przez wykładowców. Prawie 40 procent studentów uważa, że problemy związane z wywieraną na nich presją, zakończyły się oblaniem przez nich egzaminów.

Studencka organizacja ANSA skupiająca uczących się m.in. w Polsce Norwegów skarży się, że jej członkowie nie mają dostępu do specjalistycznych poradni, a oferowane studentom ubezpieczenia zdrowotne są zbyt drogie. Publiczny norweski nadawca NRK ujawnił, że wiosną trzech studentów próbowało popełnić samobójstwo, a inni szukali pomocy psychiatrycznej w Norwegii.

W Polsce studiuje około 1500 Norwegów. Najczęściej wybierają Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.​
Relacja Przemysława Gołyńskiego

5 komentarzy

Norwegowie byli rozpieszczani we własnym kraju, gdzie standardem jest tzw. wychowanie "bezstresowe". Niestety, studia medyczne są trudne i wymagają wysiłku, koncentracji oraz ciężkiej pracy. Studenci mają mnóstwo zajęć, zarówno wykładów jak i praktyki w szpitalach. W końcu chcą być lekarzami i PUM nie może sobie pozwolić na wypuszczenie niedouczonych medyków. To duża odpowiedzialność naszych wykładowców z PUM. Należą im się brawa, że nie przepuszczają na wyższe lata słabych studentów. Ci którzy tak narzekają, nigdy nie powinni podejmować studiów medycznych, a poza tym skoro jest im tak źle w Polsce, to niech studiują medycynę w krajach Europy zachodniej. Przyjeżdżają do Polski, bo dużo taniej ich to kosztuje.
ależ możecie studiować u siebie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie chciałbym trafić na takiego lekarza-Norwega, który ukończył studia tylko dlatego, że jest słaby psychicznie i na studiach należała mu się taryfa ulgowa. Brawo PUM!
Anglojęzyczni i tak są lżej traktowani niż Polacy na PUM
Lepiej zainteresujmy się studentami polskojęzycznymi, studiującymi dziennie. Za masę trudów włożoną w dobre napisanie matury, nagradzani jesteśmy wręcz monstrualną niesprawiedliwością w sprawach zaliczeń, w porównaniu ze studentami anglojęzycznymi. Dłuższy czas na pisanie kolokwiów i egzaminów, niezliczona ilość popraw, nawet możliwość wracania do pytań na testach online, która z rozporządzenia rektora nam została odebrana. Nie mamy nawet co szukać sprawiedliwości, bo wszyscy wyżej postawieni zbywają nas frazą "nie zaczynajcie wojny z zakładem". Czujemy sie zastraszani i oszukani, w sytuacji bez wyjścia. Nikt nie liczy się z naszym zdaniem, ponieważ jesteśmy na studiach bezpłatnych. Niech władze uczelni lepiej się opamiętają, bo robią sobie taką antyreklamę, że w końcu wszyscy maturzyści zaczną PUM omijać szerokim łukiem i Uczelnia zostanie z niczym. Niestety, ode mnie bez pozdrowień.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty