Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Fot. www.twitter.com/europarl_pl
Praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Czechach będzie dziś przedmiotem debaty Parlamentu Europejski w Strasburgu.
Polskim władzom część europosłów zarzuca m.in. naruszenie niezawisłości sądownictwa; węgierskim - ograniczanie wolności mediów, nauki i kultury, a czeskim - sprzeniewierzanie środków unijnych.

Duża część chadeków, socjalistów i liberałów uważa, że taka dyskusja jest konieczna, ponieważ dochodzi w tych krajach do naruszenia podstawowych wartości unijnych. Zdaniem konserwatystów to próba doprowadzenia do podziału w Unii na Europę A i B.

W przypadku Polski i Węgier, Parlament Europejski przegłosuje również rezolucję w sprawie praworządności. Ma się w niej znaleźć między innymi wezwanie do Komisji Europejskiej, by podjęła kroki które doprowadziłyby do zawieszenia działania nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce - tłumaczy europoseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki.

- Jeżeli traktaty są naruszane, to takie instytucje jak Komisja Europejska powinny używać adekwatnych środków. Mówię tu na przykład o odniesieniu się do Trybunału Sprawiedliwości, który może uznać za nieistniejącą Izbę Dyscyplinarną, jeśli narusza niezawisłość sądownictwa - dodał w rozmowie z Polskim Radiem.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki zarzuca Komisji Europejskiej, że chce karać kraje nowej unii za rozwiązania prawne, które bez echa zostały wprowadzone w krajach Europy zachodniej.

- Ta "Europa A" uważa, że nie należy zajmować się biciem sędziów sądu apelacyjnego w Paryżu, tylko należy dyskutować o politycznych sporach w Budapeszcie, Pradze czy Warszawie. Gołym okiem widać, że tu nie chodzi o praworządność, tylko ograniczanie konkurencyjności krajów naszego regionu - powiedział IAR były wiceprzewodniczący europarlamentu.

Wobec Polski Komisja Europejska wdrożyła mechanizm artykułu siódmego traktatu - to stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii. W sprawie Węgier na taki krok zdecydował się Parlament Europejski.

Głosowanie nad rezolucjami o praworządności odbędzie się w czwartek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty