Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z prezydentami Izraela, Ukrainy oraz Niemiec. Do rozmów ma dojść 27 stycznia tuż przed uroczystościami 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Spotkania z trzema przywódcami są już niemal pewne, ale dyplomaci rozmawiają na temat możliwości osobnych spotkań także z innymi przywódcami, którzy przyjadą do Polski na obchody.

Kancelaria polskiego prezydenta potwierdziła, że przed zaplanowanymi na popołudnie obchodami dojdzie do rozmowy prezydentów Polski i Izraela: Andrzeja Dudy i Reuvena Rivlina. Andrzej Duda, który będzie gospodarzem uroczystości w byłym niemieckim obozie, ma też rozmawiać z przywódcami Niemiec i Ukrainy.

Na liście gości ceremonii upamiętniającej 75-lecie wyzwolenia byłego obozu są też pary królewskie z Holandii i Hiszpanii oraz premier Francji. Na uroczystości nie został zaproszony rosyjski prezydent Władimir Putin. Rosję będzie reprezentował ambasador tego kraju w Warszawie.

Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie. Według zapowiedzi organizatorów, ma ich przyjechać około dwustu.

Cztery dni wcześniej rocznicowe uroczystości organizowane są w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie. Będą tam obecni między innymi prezydenci Rosji i Francji oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda zapowiedział, że nie weźmie udziału w tych uroczystościach, bo organizatorzy nie zgodzili się na jego wystąpienie. Wśród mówców jest natomiast Władimir Putin, który w ostatnich tygodniach oskarżył Polskę o współpracę z Hitlerem i doprowadzenie do wybuchu II Wojny Światowej.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty