Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Amerykanie negatywnie oceniają niedopuszczenie do głosu prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, organizowanych w Jerozolimie.
Minister Krzysztof Szczerski spotkał się w Białym Domu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem oraz kierownictwem Narodowej Rady Bezpieczeństwa.

Po wizycie w Białym Domu Krzysztof Szczerski powiedział, że strona amerykańska w pełni rozumie decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że nie weźmie udziału w konferencji organizowanej przez Yad Vaschem. „Mamy wyraźne poparcie dla decyzji Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nieobecności w Jerozolimie, bardzo jasne niezadowolenie czy wręcz oburzenie z faktu nieudzielenia głosu polskiemu prezydentowi” - powiedział minister.

Szef gabinetu prezydenta dodał, że niezadowolenie strony amerykańskiej zostało głośno wyrażone przez Biały Dom stronie izraelskiej. „Strona izraelska zna stanowisko strony amerykańskiej, ono zostało wprost przekazane organizatorom tych uroczystości” - dodał.

Minister Szczerski poinformował, że na organizowane w Polsce obchody rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia przyleci wysokiej rangi delegacja amerykańska pod przewodnictwem sekretarza skarbu Stevena Mnuchina.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty