Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poinformowała o tym na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej.
Kolejnym krokiem w procedurze ratyfikacji będzie zatwierdzenie porozumienia przez Parlament Europejski na sesji w najbliższą środę. Następnie dokument zostanie przyjęty w procedurze pisemnej przez unijne kraje. Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

Umowa dotycząca warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje między innymi prawa Europejczyków - w tym Polaków - na Wyspach po brexicie. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu oraz zapisy gwarantujące, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Jest też przewidziany okres przejściowy - do końca tego roku. To oznacza, że Wielka Brytania, choć poza Unią, będzie związana z nią wszystkimi regulacjami, będzie należeć do jednolitego rynku i unii celnej, ale nie będzie miała wpływu na żadne decyzje podejmowane we Wspólnocie, nie będzie miała bowiem prawa głosu.

Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się negocjacje w sprawie przyszłej umowy handlowej Unii z Wielką Brytanią. Premier Boris Johnson chce, by zakończyły się wraz z końcem okresu przejściowego, ponieważ nie zamierza go przedłużać. Unia ostrzega, że jedenaście miesięcy na wynegocjowanie ambitnej umowy handlowej to niewiele czasu i że możliwe będzie uzgodnienie tylko bardzo podstawowego porozumienia.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty