Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski opowiedział się za bliską współpracą z Wielką Brytanią. Europosłowie poparli rezolucję dotyczącą tego, jak po brexicie powinny wyglądać relacje na linii Unia - Zjednoczone Królestwo.
Według europarlamentarzystów Wielka Brytania nigdy nie była i nigdy nie będzie dla Unii "krajem trzecim", więc nie powinna być traktowana jak inni światowi partnerzy - tacy jak Japonia, Stany Zjednoczone czy Australia.

W rezolucji deputowani proponują wprowadzenie bezcłowego handlu między Zjednoczonym Królestwem a Unią, chcą także ścisłej współpracy między innymi w sprawach klimatu, nauki, transportu, rolnictwa, energetyki, zwalczania przestępczości i zmniejszania nierówności społecznych.

Taka współpraca ma być możliwa, jeżeli Wielka Brytania zapewni sprawiedliwie traktowanie konsumentom i przedsiębiorcom z krajów Unii. Część deputowanych w czasie debaty zwracała uwagę, że ze strony brytyjskiego rządu na razie nie widać woli do tak ścisłej współpracy.

Rezolucja nie jest wiążąca. Stanowi wskazówkę dla innych instytucji unijnych, które do końca okresu przejściowego po brexicie będą prowadziły negocjacje z Wielką Brytanią.
Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty