Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
Jan Olszewski. Fot. pl.wikipedia.org
W Sejmie odbyła się uroczystość nadania jednej z sal imienia Jana Olszewskiego - działacza opozycji demokratycznej, posła na Sejm, premiera, doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, kawalera Orderu Orła Białego.
Marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz powiedział, że Jan Olszewski przejdzie do historii dlatego, że utworzył pierwszy niekomunistyczny rząd i zaczął realizować prawdziwie niepodległościową politykę. Macierewicz przypomniał, że Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL:

- Mało kto pamięta, że Jan Olszewski za swoją obronę ludzi, którzy walczyli z komunizmem, nigdy nie wziął ani grosza, że był człowiekiem, który traktował to jako służbę ludziom, ale i służbę Polsce. Tamten czas wymagał wielkiej odwagi, ale był to także czas, w którym trzeba było pamiętać o wartościach, z których Polska wyrosła, dlatego Olszewski służył także tym, którzy byli mordowani i katowani.

Marszałek senior podkreślił, że Jan Olszewski był pełnomocnikiem rodziny księdza Jerzego Popiełuszki i rodziny księdza Stefana Niedzielaka:

- Był jednym z inicjatorów tego wielkiego muru pamięci narodowej, który na warszawskich Powązkach, wraz z księdzem Niedzielakiem i Wojciechem Ziębińskim, wzniósł na pamięć ofiarom ludobójstwa katyńskiego, dlatego też był jednym z inicjatorów Muzeum Katyńskiego. Cała jego wielka praca służyła nie tylko przechowaniu pamięci po to, żeby ją zrealizować, gdy przyjdzie czas wolnej Polski, ale także zebraniu ludzi, którzy będą zdolni ten program realizować.

W trakcie uroczystości osłonięto także popiersie Jana Olszewskiego. Jan Olszewski należał do Szarych Szeregów. Był premierem od grudnia 1991 roku do czerwca 1992 roku. Zmarł 7 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty