Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało program budowy 100 obwodnic. źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020---2031
Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało program budowy 100 obwodnic. źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020---2031
Do 20 marca można zgłaszać uwagi do programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Główne założenia ogłoszonego w tym miesiącu przez resort infrastruktury projektu to czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości drogowej.
Jak poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber, przy wyborze miejscowości, w których powstaną obwodnice, nie zapomniano o aspekcie turystycznym. Zaznaczył, że programem objęte są miasta i miejscowości położone w pięknych polskich górach.

Wiceszef resortu infrastruktury dodał, że chodzi o to, "by dotarcie do naszego dobra narodowego było jak najlepsze i jak najszybsze". Stąd - jego zdaniem - ważne, by miejscowości takie jak Złoty Stok, Piwniczna czy Sanok - określany mianem Bramy Bieszczad - otworzyły się, a dotarcie do naszych gór było łatwiejsze.

Rafał Weber zwrócił również uwagę na fakt, że budowa obwodnicy w danym regionie otworzy nowy potencjał społeczno-gospodarczy danego obszaru. Podkreślił, że to właśnie przy obwodnicach lokowane są nowe działalności gospodarcze, ponieważ przedsiębiorcy chętniej przy nich inwestują.

Szacunkowa wartość stu inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach programu, to 28 miliardów złotych. Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają też wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Źródłem wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego są też środki z Unii Europejskiej.

W naszym regionie program obejmie miejscowości: Człopa, Gryfino, Kołbaskowo, Rusinowo, Stargard, Szczecinek, Szwecja, Wałcz i Złocieniec.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty