Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Věra Jourová, źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bra_Jourov%C3%A1
Věra Jourová, źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bra_Jourov%C3%A1
Temat praworządności w krajach Unii Europejskiej został omówiony podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Pytanie na temat ten temat padło w czasie debaty poświęconej przyszłości Unii Europejskiej.
Wiceszefowa komisji europejskiej, Vera Jourova zapowiedziała w Monachium system stałej kontroli rządów prawa we wszystkich krajach Unii. Jej zdaniem między innymi Polska, Węgry i Rumunia domagały się tego, by w dyskusji na ten temat nie skupiać się wyłącznie na wybranych krajach.

Sprawdzane byłyby takie czynniki jak niezależność sądownictwa czy wolność mediów - dodała komisarz.

O "silne instytucje" unijne w tej sprawie apelowała w Monachium między innymi prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputowa. Jak dodała: - Jeśli my, liderzy polityczni, uchylimy się od tej odpowiedzialności, Europa która chroni, przestanie istnieć - powiedziała.

Przedstawiciele europejskiej partii ludowej mówili w Monachium również o potrzebie stworzenia mechanizmu powiązania praworządności z dofinansowaniem unijnym, który równocześnie chroniłby dopłaty skierowane bezpośrednio do obywateli.

Przeciwna temu jest m.in. część polskich europosłów, według których taki mechanizm mógłby być wykorzystywany do celów politycznych.
Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty