Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Od marca obowiązuje waloryzacja rent i emerytur - zapowiedziała minister rodziny, Marlena Maląg. W kwietniu emeryci i renciści dostaną "trzynastki". Na oba programy przeznaczono ponad 20 miliardów złotych.
Ustawę o waloryzacji rent i emerytur prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu. Jak zaznaczyła minister, w tym roku przyjęto metodę procentowo-kwotową.

- Ta kwotowa pomaga tym emerytom, którzy mają świadczenie na poziomie niższym lub co najmniej 1966 zł 27 groszy, że będą mieli zagwarantowany wzrost o 70 zł. To dotyczy emerytów i rencistów przy całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli jest częściowa niezdolność do pracy, ten wzrost będzie o gwarantowane 50 zł - powiedziała minister Maląg.

Z metody procentowo-kwotowej skorzysta 5 milionów 100 tysięcy rencistów i emerytów.

Trzynasta emerytura - w wysokości 1200 złotych - trafi wraz ze świadczeniami wypłacanymi w kwietniu do wszystkich emerytów i rencistów. Świadczenie otrzyma blisko 10 milionów osób. Na wypłaty "trzynastek" przeznaczono prawie 12 mld złotych.

Również świadczenie z rządowego programu Dobry Start ma być zagwarantowane ustawą - zapewniła minister Maląg. Projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko resort skierował do konsultacji społecznych.

Minister Maląg podkreśliła, że ważne jest by świadczenie wypłacane było rok w rok. Wyjaśniła, że w tym roku na wypłatę świadczenia zapewniono w budżecie blisko 1,5 miliarda złotych.

W ubiegłym roku na realizację programu wraz z kosztami obsługi przeznaczono 1 miliard 400 milionów złotych. Wsparcie otrzymało 4,5 miliona uczniów. Świadczenie z programu Dobry Start wypłacane jest niezależnie od dochodów rodziny.
Jak zaznaczyła minister, w tym roku przyjęto metodę procentowo-kwotową.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty