Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jest apelacja od wyroku sądu dotyczącego byłego zomowca Romana S. Odwołał się Instytut Pamięci Narodowej. Obrona na razie wystąpiła o uzasadnienie wyroku.
Romanowi S. przedstawiono zarzut popełnienia zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. Sąd zgodził się z zarzutem popełnienia zbrodni komunistycznej, natomiast nie podzielił zdania śledczych dotyczącego popełnienia przez byłego zomowca zbrodni przeciwko ludzkości.

Jak poinformował prokurator Dariusz Psiuk z katowickiego IPN-u, to właśnie jest główny powód apelacji w tej sprawie. I chociaż nie ma wpływu na wysokość kary, to ma wpływ na przedawnienie tych czynów. Ponadto prokurator nie zgodził się z wysokością orzeczonej kary.

Roman S. pod koniec ubiegłego roku został uznany za winnego strzelania do górników podczas pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym i skazany na siedem lat więzienia. Jednakże na mocy ustawy o amnestii, wyrok został obniżony o połowę. Początkowo prokurator domagał się dla niego 10 lat pozbawienia wolności, natomiast obrona żądała uniewinnienia.

Roman S. ma niemieckie obywatelstwo, był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany w maju zeszłego roku w Chorwacji.

Podczas pacyfikacji kopalni Wujek zginęło 9 osób, a 21 zostało rannych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty