Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Krzyż z kamiennymi tablicami, na których wyryto nazwiska ofiar zbrodni. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej
Pomnik Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej. Krzyż z kamiennymi tablicami, na których wyryto nazwiska ofiar zbrodni. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej
W Hucie Pieniackiej na Ukrainie odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą mordu na miejscowych Polakach.
28 lutego 1944 roku ukraińskie oddziały SS „Galizien” i UPA zamordowały około tysiąca Polaków. Polska wieś przestała istnieć. Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych modliły się dziś m.in. rodziny ofiar i przedstawiciele polskich władz.

List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał minister Adam Kwiatkowski. Prezydent zaznaczył, że zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym jak ludobójczą czystką etniczną. Prezydent podkreślił, że zbrodnia ta pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią i przed zajadłym nacjonalizmem.

Andrzej Duda napisał w swoim liście, że historia nie musi dzielić Polaków i Ukraińców, jeśli tylko zostanie ona oceniona uczciwie i sprawiedliwie. W tym kontekście, jak zaznaczył, z satysfakcją odbiera ostatnie deklaracje najwyższych władz ukraińskich, które chciałby pojmować jako sygnał nadziei. Jak dodał, ufa w oczyszczającą moc prawdy.

Wśród zgromadzonych był obecny urodzony w Hucie Pieniackiej i cudem uratowany Franciszek Bąkowski. W rozmowie z dziennikarzami wspominał, że 28 lutego 1944 roku zginęła jego mama, ojciec, brat, wujek z żoną i trojgiem dzieci i stryj. On sam uciekł z bratem i sąsiadką z jej trojgiem dzieci do Majdanu Pieniackiego, gdzie mieszkała siostra jego matki.

Na tablicach pamięci w Hucie Pieniackiej widnieją nazwiska około 850 pomordowanych, jednak - zdaniem rodzin ofiar i historyków - może ich być o wiele więcej. Obecny na uroczystości wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że ma nadzieję, iż uda się dokonać ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar z Huty Pieniackiej. Jak podkreślił, Huta Pieniacka jest jednym z najważniejszych miejsc rzezi wołyńskiej, o które IPN wystąpił do strony ukraińskiej. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że IPN czeka na odpowiednie zgody i zezwolenia do prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Jak dodał, wierzy, że tak się stanie i będziemy mogli w nieodległym czasie modlić się przy grobach pomordowanych w Hucie Pieniackiej.

W zeszłym roku ukraińskie władze zapowiedziały, że obowiązujący od 2017 roku zakaz ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie zostanie skasowany.

Szacuje się, że w rzezi wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 100 tysięcy Polaków.
Relacja Pawła Buszko (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty